"MIKRONSKA PRAŠINA" U SRBIJI! Svi su se pitali, a sada je konačno otkriven tačan uzrok ZAGAĐENOSTI vazduha
Prethodna dva dana Srbija je bila zemlja sa najviše zagađenim vazduhom u regionu.
Teško se disalo prethodna dva dana širom Srbije. Najzagađeniji gradovi su bili Valjevo, Kraljevo, Šabac, Beograd, Čačak i Niš. U razgovoru s građanima, može se primetiti da jedni tvrde kako se ni "prozori ne mogu otvoriti" i kako sve teže šetaju, dok drugi pak misle da je u novembru bilo mnogo kritičnije, da se sada malo lakše diše i da im ne smeta.
OTKRIVENO ZAŠTO JE VREME "POLUDELO" OVIH DANA: Evo šta će se desiti do 10. februara
IPAK JOJ JE ČEDO! Majka zahvalna jer će na Draganovoj (15) sahrani biti PREKRŠENO jedno pravilo
UPOZORENJE! OTROVNA NAMIRNICA NA SRPSKIM RAFOVIMA JOŠ OD DECEMBRA: Šta rade trgovci trenutno, povlače li robu?
- Ono što ja lično osećam jeste da mi lice više nije čisto, što je skandalozno za mene, ali verujem da sam starija da bih osetila i na plućima - istakla je jedna od anketiranih.
Prethodnih dana zima zaista ne izgleda kao zima, pa samim tim nema ni kiše ni vetra, koji bi rasterali zagađenje. Danas je ipak pala kiša, koja je malo poboljšala situaciju.
- Ako kiša padne, onda ona spere svu tu mikroprašinu u vazduhu, a drugi način je vetar, ako imamo jak vetar, onda će vetar da pokupi malo čistog vazduha sa visine - navodi profesor na Fizičkom fakultetu Vladimir Đurđević.
Prisustvo zagađujućih čestica zabrinjava sve, ali retko ko zna šta su PM čestice.
- Radi se o jednoj vrsti mikronske prašine koja je toliko mala da može da lebdi u vazduhu. Najveća količna tih čestica dolazi iz procesa sagorevanja, znači gde god se sagoreva neko gorivo bilo da se radi o drvetu, nafti - dodaje profesor Đurđević.
On ističe da postoje mehanizmi kako oni mogu da se zaustave.
- Pri sagorevanju se koriste odgovarajući filteri na industrijskim postrojenjima i termoelektranama, ali mi uglavnom te filtere nemamo - kaže on.
Takođe, Đurđević ističe da kada udahnemo te čestice koje su tako male, one mogu da dođu do najdubljih delova naših pluća i da pređu u krvotok i onda kroz krvotok budu odnete do nekih organa.
Neka istraživanja pokazala su tesnu vezu između izlaganja PM česticama i kardiovaskularnih ili plućnih bolesti. Mogu da izazovu ili pogoršaju oboljenja kao što su astma, srčani napad, bronhitis.
- Dešava se da ponekad imamo povećanu incidenciju ljudi koji imaju hronične smetnje sa plućima - kaže specijalistkinja opšte medicine doktorka Nevenka Radosavljević.
Ona ističe i uticaj zagađenja na stariju populaciju, koja je hipersenzitivna.
Kada su vrednosti PM2.5 na nezdravom nivou, svi mi, a posebno stariji, deca i trudnice, možemo zaštititi svoje zdravlje tako što ćemo boraviti u zatvorenom prostoru i zatvoriti sve prozore, nećemo paliti sveće i koristiti uređaje koji emituju dim ili gas i nosićemo masku sa oznakom N95 ili više.
Maglu često vezujemo za hladne dane, ali u poslednje vreme maglovit vazduh nije zdrav - ukoliko ima miris i boju, a ne svežinu, u pitanju je smog. Iako su se naši sagovornici potrudili najbolje što mogu da nam objasne koliko je štetan, nadležni ipak radije ne bi da govore o smogu.