"МИКРОНСКА ПРАШИНА" У СРБИЈИ! Сви су се питали, а сада је коначно откривен тачан узрок ЗАГАЂЕНОСТИ ваздуха
Претходна два дана Србија је била земља са највише загађеним ваздухом у региону.
Тешко се дисало претходна два дана широм Србије. Најзагађенији градови су били Ваљево, Краљево, Шабац, Београд, Чачак и Ниш. У разговору с грађанима, може се приметити да једни тврде како се ни "прозори не могу отворити" и како све теже шетају, док други пак мисле да је у новембру било много критичније, да се сада мало лакше дише и да им не смета.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/12/07/125390966_10223363691989396_6169229495196066890_n.jpg?itok=QSdkJEz7)
ОТКРИВЕНО ЗАШТО ЈЕ ВРЕМЕ "ПОЛУДЕЛО" ОВИХ ДАНА: Ево шта ће се десити до 10. фебруара
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/02/03/146468532_460740928636410_1092322212616146044_n.jpg?itok=5nid6VRh)
ИПАК ЈОЈ ЈЕ ЧЕДО! Мајка захвална јер ће на Драгановој (15) сахрани бити ПРЕКРШЕНО једно правило
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/02/04/3.jpg?itok=T_JKD1k-)
УПОЗОРЕЊЕ! ОТРОВНА НАМИРНИЦА НА СРПСКИМ РАФОВИМА ЈОШ ОД ДЕЦЕМБРА: Шта раде трговци тренутно, повлаче ли робу?
- Оно што ја лично осећам јесте да ми лице више није чисто, што је скандалозно за мене, али верујем да сам старија да бих осетила и на плућима - истакла је једна од анкетираних.
Претходних дана зима заиста не изгледа као зима, па самим тим нема ни кише ни ветра, који би растерали загађење. Данас је ипак пала киша, која је мало побољшала ситуацију.
- Ако киша падне, онда она спере сву ту микропрашину у ваздуху, а други начин је ветар, ако имамо јак ветар, онда ће ветар да покупи мало чистог ваздуха са висине - наводи професор на Физичком факултету Владимир Ђурђевић.
Присуство загађујућих честица забрињава све, али ретко ко зна шта су ПМ честице.
- Ради се о једној врсти микронске прашине која је толико мала да може да лебди у ваздуху. Највећа колична тих честица долази из процеса сагоревања, значи где год се сагорева неко гориво било да се ради о дрвету, нафти - додаје професор Ђурђевић.
Он истиче да постоје механизми како они могу да се зауставе.
- При сагоревању се користе одговарајући филтери на индустријским постројењима и термоелектранама, али ми углавном те филтере немамо - каже он.
Такође, Ђурђевић истиче да када удахнемо те честице које су тако мале, оне могу да дођу до најдубљих делова наших плућа и да пређу у крвоток и онда кроз крвоток буду однете до неких органа.
Нека истраживања показала су тесну везу између излагања ПМ честицама и кардиоваскуларних или плућних болести. Могу да изазову или погоршају обољења као што су астма, срчани напад, бронхитис.
- Дешава се да понекад имамо повећану инциденцију људи који имају хроничне сметње са плућима - каже специјалисткиња опште медицине докторка Невенка Радосављевић.
Она истиче и утицај загађења на старију популацију, која је хиперсензитивна.
Када су вредности ПМ2.5 на нездравом нивоу, сви ми, а посебно старији, деца и труднице, можемо заштитити своје здравље тако што ћемо боравити у затвореном простору и затворити све прозоре, нећемо палити свеће и користити уређаје који емитују дим или гас и носићемо маску са ознаком Н95 или више.
Маглу често везујемо за хладне дане, али у последње време магловит ваздух није здрав - уколико има мирис и боју, а не свежину, у питању је смог. Иако су се наши саговорници потрудили најбоље што могу да нам објасне колико је штетан, надлежни ипак радије не би да говоре о смогу.