Ministarstvo: Nije realizovano nijedno usvojenje u Srbiji preko američke agencije Lifeline Childrens Services
Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja nikada nije ostvarilo saradnju sa tom agencijom
Povodom teksta o međunarodnom usvojenju dece u Republici Srbiji i postupanju agencije za posredovanje u ovim postupcima iz SAD-država Alabama, LIFELINE CHILDRENS SERVICES, objavljenog u dnevnom listu KURIR, dana 03.05.2018. godine Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja obaveštava javnost o sledećem:
Pročitajte i:
- UPOZORENJE meteorologa: Srbiju čeka PAKLENO leto sa SUPEROLUJAMA, ali to nije NAJGORE
- Božije ČUDO na KiM za Đurđevdan: U porti crkve poteklo MIRO, narod zbunjen, sveštenik nema OBJAŠNJENJE (VIDEO)
- GRAĐANI, OPREZ: Ako izgubite ličnu kartu, možete da imate VELIKE probleme, pa i da završite IZA REŠETAKA
Nakon objavljivanja napred navedenog teksta Ministarstvo je izvršilo proveru preko sajta agencije LIFELINE CHILDRENS SERVICES i konstatovalo da je ta agencija u delu u kojem se navodi cenovnik usluga za međudržavno usvojenje navela i troškovnik za Republiku Srbiju, iako se u delu sajta u kojem se navode zemlje sa kojima ostvaruje saradnju, Republika Srbija ne nalazi.
S obzirom da su na sajtu nalaze činjenice koje nisu istinite, ovo ministarstvo je odmah 05.05.2018. godine, a u cilju pravilnog i istinitog informisanja svih potencijalnih usvojitelja iz SAD, pisanim putem obavestila Ambasadu SAD u Beogradu da na svom sajtu i na veb sajtu State Department, kojima se informišu potencijalne usvojiteljske porodice iz SAD o procedurama međunarodnog usvojenja u Republici Srbiji objave činjenice da Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja nikada nije ostvarilo saradnju sa tom agencijom i da preko te agencije nije realizovano ni jedno usvojenje američkih državljana u Republici Srbiji.
Takođe istog dana 05.05. 2018. godine, putem mejla kontaktirana je agencija LIFELINE CHILDRENS SERVICES, i dostavljeno joj je pismo u kojem se upozorava na netačnost informacija na njihovom sajtu sa zahtevom da se odmah izvrši ispravka. Istog dana je agencija odgovorila i uz izvinjenje navela da će odmah izvršiti ispravku (proverom je utvrđeno da je ispravka izvršena).
Posebno naglašavamo da je sam postupak međudržanog usvojenja u Republici Srbiji besplatan, odnosno inostrani usvojitelji nemaju nikakve troškove koji se odnose na plaćanje usluga državnih institucija koje su uključene u postupak. Troškovi koje inostrane agencije koje posreduju naplaćuju od svojih klijenata su troškovi postupka utvrđivanja opšte podobnosti za usvojenje, izrada Home Study, troškovi posredovanja, troškove puta i boravka u Republici Srbiji za vreme trajanja postupka zasnivanja međudržavnog usvojenja, troškove izrade novih dokumenata za dete (pasoša, izzvoda iz matične knjige rođenih), izrada periodičnih izveštaja o stanju deteta u usvojiteljskoj porodici po zasnovanom usvojenju ( izveštaji Ministarstvu se dostavljaju na svakih šest meseci, ponekad i češće u naredne tri godine). Napred navedeno je u skladu sa Haškom konvencijom o međudržavnom usvojenju, koju je Republika Srbija ratifikovala u decembru 2013. godine, a koja je stupila na snagu aprila 2014. godine.
Ujedno, posebno ukazujemo na činjenicu da u skladu sa odredbama Porodičnog zakona i Haške konvencije o međudržavnom usvojenju, dete državljanin Republike Srbije može biti usvojen od usvojitelja stranih državljana, samo u slučaju da se u razumnom roku od jedne godine po utvrđenoj opštoj podobnosti deteta za usvojenje ne mogu naći usvojitelji domaćim državljanima i uz prethodnu dozvolu ministra nadležnog za porodičnu zaštitu. To su uglavnom deca sa ozbiljnim zdravstvenim i razvojnim problemima, genetskim opterećenjima, i romska deca starijeg kalendarskog uzrasta (iznad tri godine).
U realizaciji međudržavnog usvojenja Ministarstvo, po Haškoj konvenciji, kao centralni organ isključivo sarađuje sa agencijama koje imaju Hašku akreditaciju i koje podležu svim vrstama kontrole od strane Haške konferencije za međunarodno privatno pravo.