MIR BOŽIJI, HRISTOS SE RODI: Zašto je važno da danas prilikom jutarnjeg umivanja imate i crvenu jabuku?
Danas je najradosniji pravoslavni praznik – Božić.
Pravoslavni vernici danas obeležavaju rođenje Isusa Hrista. Postoje razni običaji koji se poštuju na ovaj dan, kao i na dan pre Božića – Badnji dan. Božić je simbol radosti, rađanja, dece, materinstva i očinstva.
NAJJEZIVIJI BOŽIĆ U ISTORIJI: Ova godina bila je jedna od najtežih za SRBE, prizor na ulicama uliva STRAH (VIDEO)
EVO KAKO SU SRBI U PARIZU PROSLAVILI BADNJE VEČE! Veselili se na ulicama, pa zaigrali kolo (VIDEO)
TRADICIJA DUGA VIŠE OD JEDNOG VEKA: Jedinstven običaj za BOŽIĆ u srpskom selu - bez JEDNE STVARI nema RUČKA
Od Badnjeg dana do Svetog Stevana ne sme se vikati niti svađati, a svi poslovi se moraju obavljati u tišini.
Jedan od osnovnih i prvih pravila na ovaj dan, za sve one koji ga proslavljaju jeste da jedni druge pozdrave rečim “Mir Božji, Hristos se rodi!”, kao i da otpozdrave sa: “Vaistinu se rodi”.
Takođe, ono što veliki broj ljudi praktikuje jeste da ujutro prilikom umivanja protrljaju obraze jabukom. Kažu da treba da se izabere što crvenija jabuka, jer to znači da će te i vi biti „rumeni“ cele godine, odnosno zdravi i puni energije. Dok trljate obraze jabukom bitno je da to i kažete naglas „Bože, molim ti se da me cele godine služi dobro zdravlje, da budem pun energije i rumen kao ova jabuka“.
Iako su vernici na Badnje veče u ponoć prisustvovali paljenju badnjaka u najbližem hramu ili crkvi, običaj je i da svaka porodica isto uradi u svojoj kući. Znači Badnjak, koji je uzet u crkvi na Badnji dan mora da se zapali i u kući, dakle, treba da ga pali takozvani položajnik – osoba koja nije iz kruga porodice, a koja je prva ujutru prešla kućni prag.
Prilikom paljenja, običaj je da položajnik govori: “Koliko varnica – toliko parica”, čime porodici kuće u koju je došao želi blagostanje i sreću cele sledeće godine.
Ono što se takođe prati na ovaj dan jeste vreme, pa je tako poznato verovanje da ukoliko na Božić pada sneg, godina će biti rodna.
Na Božić je, posle ručka, dobro i otpočeti različite poslove. Drugi dan Božića koristi se za međusobne posete prijatelja. Treći dan Božića je ujedno i Stevanjdan, i to je poslednji dan u običajnom božićnom ciklusu. Tog dana se iz kuće iznose slama i ostaci badnjaka.