МИР БОЖИЈИ, ХРИСТОС СЕ РОДИ: Зашто је важно да данас приликом јутарњег умивања имате и црвену јабуку?
Данас је најрадоснији православни празник – Божић.
Православни верници данас обележавају рођење Исуса Христа. Постоје разни обичаји који се поштују на овај дан, као и на дан пре Божића – Бадњи дан. Божић је симбол радости, рађања, деце, материнства и очинства.
НАЈЈЕЗИВИЈИ БОЖИЋ У ИСТОРИЈИ: Ова година била је једна од најтежих за СРБЕ, призор на улицама улива СТРАХ (ВИДЕО)
ЕВО КАКО СУ СРБИ У ПАРИЗУ ПРОСЛАВИЛИ БАДЊЕ ВЕЧЕ! Веселили се на улицама, па заиграли коло (ВИДЕО)
ТРАДИЦИЈА ДУГА ВИШЕ ОД ЈЕДНОГ ВЕКА: Јединствен обичај за БОЖИЋ у српском селу - без ЈЕДНЕ СТВАРИ нема РУЧКА
Од Бадњег дана до Светог Стевана не сме се викати нити свађати, а сви послови се морају обављати у тишини.
Један од основних и првих правила на овај дан, за све оне који га прослављају јесте да једни друге поздраве речим “Мир Божји, Христос се роди!”, као и да отпоздраве са: “Ваистину се роди”.
Такође, оно што велики број људи практикује јесте да ујутро приликом умивања протрљају образе јабуком. Кажу да треба да се изабере што црвенија јабука, јер то значи да ће те и ви бити „румени“ целе године, односно здрави и пуни енергије. Док трљате образе јабуком битно је да то и кажете наглас „Боже, молим ти се да ме целе године служи добро здравље, да будем пун енергије и румен као ова јабука“.
Иако су верници на Бадње вече у поноћ присуствовали паљењу бадњака у најближем храму или цркви, обичај је и да свака породица исто уради у својој кући. Значи Бадњак, који је узет у цркви на Бадњи дан мора да се запали и у кући, дакле, треба да га пали такозвани положајник – особа која није из круга породице, а која је прва ујутру прешла кућни праг.
Приликом паљења, обичај је да положајник говори: “Колико варница – толико парица”, чиме породици куће у коју је дошао жели благостање и срећу целе следеће године.
Оно што се такође прати на овај дан јесте време, па је тако познато веровање да уколико на Божић пада снег, година ће бити родна.
На Божић је, после ручка, добро и отпочети различите послове. Други дан Божића користи се за међусобне посете пријатеља. Трећи дан Божића је уједно и Стевањдан, и то је последњи дан у обичајном божићном циклусу. Тог дана се из куће износе слама и остаци бадњака.