MLADI UGLAVNOM ZBOG OVOG RAZLOGA NE ODLAZE OD KUĆE? Da li je normalno živeti sa roditeljima do četrdesete?
U Srbiji dve trećine mladih živi sa roditeljima
Prema podacima istraživanja koje je sporvela Krovna organizacija mladih, u Srbiji dve trećine mladih živi sa roditeljima. Prema zakonu, potpuna poslovna sposobnost se stiče sa 18 godina, ali mnogi mladi retko mogu da se staraju o sebi tek kada postanu punoletni.
PLJUŠTE KAZNE JER VOZAČI NE ZNAJU OVA PRAVILA! Kada važi zona škole i šta ako ima dva ograničenja?
KAKO JE ĐAVOLJA VAROŠ DOBILA IME? Postoje dve priče i obe su prilično jezive (VIDEO)
SRBIJA ĆE U SEPTEMBRU IPAK GORETI OD VRUĆINA? Moći ćemo ponovo na sunčanje, poznati meteorolog objavio najnoviju prognozu!
Prema podacima Evrostata, mladi u Srbiji odlaze od roditelja tek kada zakorače u četvrtu deceniju. Mladi kao jedan od glavnih razloga zbog kojih se nisu još osamostalili, navode novac.
- Voleo bih da živim samostalno ali ne znam kada će to da bude, moram prvo da se zaposlim - jedan je od odgovora koji su dali mladi.
Kako kaže sociolog Milica Vesković Anđelković, mladi često kod nas nemaju mogućnosti da imaju svoj stan, pa čak i ako imaju dobre poslove, teško je izdvojiti novc za iznajmljivanje. Ona dodaje da su prema istraživanjima uglavnom roditelji ti koji finansiraju i kiriju za iznajmljene stanove, kao i rate za kredit koji je veliki problem mladima, ukazuje Milica Vesković Anđelković.
Sociolozi ističu da je jedan od razloga za kasno odvajanje od roditelja i to što naša zemlja pripada mediteranskom krugu zemalja u kojima se neguju veoma snažne porodične veze.
- Jednostavno ja mislim da većina roditelja ne želi da se deca mnogo muče. Možda to nije dobro ali takvi smo - kaže jedna građanka.
Psiholog Aleksandar Kontić kaže da roditelji često znaju da razmaze svoju decu. "I onda se čovek pita, zašto bih ja išao težim putem, ali onda je u priličnom konfliktu. Dobro ne moram da radim za početak za male novce, ali sa druge strane ja nemam svoj život, ja u tim godinama polažem i dalje račune za svoje ponašanje", kaže Kontić i dodaje da svi oni koji se kasno odvoje od roditelja, ostaju zaglavljeni između detinjstva i odrastanja, a imaju i veliki strah od odgovornosti.
I Italijani, Maltežani i Španci, takođe dele život sa roditeljima i do četvrte decenije, dok Šveđani ponekad i pre punolestva odlaze od roditelja.