МЛАДИ УГЛАВНОМ ЗБОГ ОВОГ РАЗЛОГА НЕ ОДЛАЗЕ ОД КУЋЕ? Да ли је нормално живети са родитељима до четрдесете?
У Србији две трећине младих живи са родитељима
Према подацима истраживања које је спорвела Кровна организација младих, у Србији две трећине младих живи са родитељима. Према закону, потпуна пословна способност се стиче са 18 година, али многи млади ретко могу да се старају о себи тек када постану пунолетни.
ПЉУШТЕ КАЗНЕ ЈЕР ВОЗАЧИ НЕ ЗНАЈУ ОВА ПРАВИЛА! Када важи зона школе и шта ако има два ограничења?
КАКО ЈЕ ЂАВОЉА ВАРОШ ДОБИЛА ИМЕ? Постоје две приче и обе су прилично језиве (ВИДЕО)
СРБИЈА ЋЕ У СЕПТЕМБРУ ИПАК ГОРЕТИ ОД ВРУЋИНА? Моћи ћемо поново на сунчање, познати метеоролог објавио најновију прогнозу!
Према подацима Евростата, млади у Србији одлазе од родитеља тек када закораче у четврту деценију. Млади као један од главних разлога због којих се нису још осамосталили, наводе новац.
- Волео бих да живим самостално али не знам када ће то да буде, морам прво да се запослим - један је од одговора који су дали млади.
Како каже социолог Милица Весковић Анђелковић, млади често код нас немају могућности да имају свој стан, па чак и ако имају добре послове, тешко је издвојити новц за изнајмљивање. Она додаје да су према истраживањима углавном родитељи ти који финансирају и кирију за изнајмљене станове, као и рате за кредит који је велики проблем младима, указује Милица Весковић Анђелковић.
Социолози истичу да је један од разлога за касно одвајање од родитеља и то што наша земља припада медитеранском кругу земаља у којима се негују веома снажне породичне везе.
- Једноставно ја мислим да већина родитеља не жели да се деца много муче. Можда то није добро али такви смо - каже једна грађанка.
Психолог Александар Контић каже да родитељи често знају да размазе своју децу. "И онда се човек пита, зашто бих ја ишао тежим путем, али онда је у приличном конфликту. Добро не морам да радим за почетак за мале новце, али са друге стране ја немам свој живот, ја у тим годинама полажем и даље рачуне за своје понашање", каже Контић и додаје да сви они који се касно одвоје од родитеља, остају заглављени између детињства и одрастања, а имају и велики страх од одговорности.
И Италијани, Малтежани и Шпанци, такође деле живот са родитељима и до четврте деценије, док Швеђани понекад и пре пунолества одлазе од родитеља.