MOŽE LI TEMPERATURNI REKORD BITI OBOREN? Najvreliji dan u Srbiji bio je pre dve godine, a maksimum je izmeren u OVOM gradu
Poslednjih godina svako leto koje dođe čini nam se kao najtoplije u istoriji, a nije baš tako. Svi rekordi su uglavnom probijeni u poslednjih 10 godina ali visoke temperature su beležene i pre gotovo sto godina.
Istorijski temperaturni rekord u Srbiji, zabeležen je pre dve godine u Zaječaru, kada je u 15 časova izmereno 45 stepeni Celzijusa.
Najtopliji avgustovski dan u Beogradu u poslednjih 130 godina bio je 5. avgust 2017. godine. Tada je izmereno 40 stepeni između 16 i 17 časova. Prethodni najtopliji 5. avgust, sa 39 stepeni, bio je davne 1928. godine.
I DANAS PAKLENA VRUĆINA, pred nama jedan od NAJVRELIJIH DANA! Evo kada se očekuje PREOKRET (FOTO)
"Namaži ga kremom za sunčanje": Jedan Lučanac je odlučio da sačuva automobil od vrućine, a sada mu se smeju (FOTO)
OD PONEDELJKA RIGOZORNA KONTROLA SAOBRAĆAJNE POLICIJE! Evo šta će se sve proveravati, neće biti milosti za prekršaje!
- Kada je reč o narednim danima gradovi na jugu biće izloženiji toplotnom talasu, pre svega Niš, Ćuprija i Kruševac. U Nišu je ove godine već izmerena temperatura od preko 42 stepena - rekao je gost Jutarnjeg programa meteorolog Vladimir Đurđević sa Meteorološkog instituta.
Kod nas vreli toplotni talas najčešće stiže iz Afrike. U Evropi drugu godinu za redom imamo leta koja probijaju sve rekorde. Ove godine svi rekordi oboreni su u Francuskoj.
- Teško je prognozirati gde će biti najtopliji talas ali to ne znači da će se taj trend nastaviti i u buduće. Svi rekordi su uglavnom probijeni u poslednjih 10 godina a samo u aprilu ove godine imali smo temperaturna odstupanja od 5-6 stepeni - kaže Đurđević.
Zahlađenje nas očekuje u sredu i četvrtak, nakon čega bi trebalo da usledi stabilno i toplije vreme.
Globalno zagrevanje je proces u kome živimo a u procesu klimatskih promena čovek je ključan faktor zbog potrošnje fosilnih goriva i efekta staklene bašte.
- Postoji međunarodni dogovor koji predviđa prestanak korišćenja fosilnog goriva. Prema pariskom sporazumu do polovine ovog veka treba da se zaustavi povećanje temperature od dva stepena. U suprotnom, ako pređemo neke tačke preokreta doći će do otapanja Južnog pola i porasta nivoa mora što bi uslovilo iseljavanja stotina miliona ljudi i izumiranja biljnih i životinjskih vrsta - rekao je za RTS meteorolog Vladimir Đurđević.