МОЖЕ ЛИ ТЕМПЕРАТУРНИ РЕКОРД БИТИ ОБОРЕН? Најврелији дан у Србији био је пре две године, а максимум је измерен у ОВОМ граду
Последњих година свако лето које дође чини нам се као најтоплије у историји, а није баш тако. Сви рекорди су углавном пробијени у последњих 10 година али високе температуре су бележене и пре готово сто година.
Историјски температурни рекорд у Србији, забележен је пре две године у Зајечару, када је у 15 часова измерено 45 степени Целзијуса.
Најтоплији августовски дан у Београду у последњих 130 година био је 5. август 2017. године. Тада је измерено 40 степени између 16 и 17 часова. Претходни најтоплији 5. август, са 39 степени, био је давне 1928. године.
И ДАНАС ПАКЛЕНА ВРУЋИНА, пред нама један од НАЈВРЕЛИЈИХ ДАНА! Ево када се очекује ПРЕОКРЕТ (ФОТО)
"Намажи га кремом за сунчање": Један Лучанац је одлучио да сачува аутомобил од врућине, а сада му се смеју (ФОТО)
ОД ПОНЕДЕЉКА РИГОЗОРНА КОНТРОЛА САОБРАЋАЈНЕ ПОЛИЦИЈЕ! Ево шта ће се све проверавати, неће бити милости за прекршаје!
- Када је реч о наредним данима градови на југу биће изложенији топлотном таласу, пре свега Ниш, Ћуприја и Крушевац. У Нишу је ове године већ измерена температура од преко 42 степена - рекао је гост Јутарњег програма метеоролог Владимир Ђурђевић са Метеоролошког института.
Код нас врели топлотни талас најчешће стиже из Африке. У Европи другу годину за редом имамо лета која пробијају све рекорде. Ове године сви рекорди оборени су у Француској.
- Тешко је прогнозирати где ће бити најтоплији талас али то не значи да ће се тај тренд наставити и у будуће. Сви рекорди су углавном пробијени у последњих 10 година а само у априлу ове године имали смо температурна одступања од 5-6 степени - каже Ђурђевић.
Захлађење нас очекује у среду и четвртак, након чега би требало да уследи стабилно и топлије време.
Глобално загревање је процес у коме живимо а у процесу климатских промена човек је кључан фактор због потрошње фосилних горива и ефекта стаклене баште.
- Постоји међународни договор који предвиђа престанак коришћења фосилног горива. Према париском споразуму до половине овог века треба да се заустави повећање температуре од два степена. У супротном, ако пређемо неке тачке преокрета доћи ће до отапања Јужног пола и пораста нивоа мора што би условило исељавања стотина милиона људи и изумирања биљних и животињских врста - рекао је за РТС метеоролог Владимир Ђурђевић.