Muslimani u Nišu traže pravo da MUJEZIN SA VRHA DŽAMIJE poziva vernike na molitvu
Niški imam Irfan Rekaj zahteva da se poziv mujezina koji sa vrha minareta podseća vernike na molitvu čuje dalje nego što se sada čuje sa Islam-agine džamije u centru Niša!
Rekaj, takođe, smatra da žene muslimanske veroispovesti u tom gradu na ginekološke preglede treba da odlaze isključivo kod ženskih lekara i zahteva da se zaštiti stara Hasan-begova džamija koja je proglašena kulturnim dobrom.
Odmah po dolasku na mesto glavnog imama u Nišu, pre dve i po godine, Rekaj je, kaže, gradskoj vlasti predočio zahteve vernika u Nišu i okolini od kojih je glavni bio taj da se poziv na molitvu čuje van džamije.
Međutim, tvrdi da tada nije naišao na razumevanje i podršku da zahteve realizuje, jer bi tako nešto moglo izazvati nezadovoljstvo kod građana, zbog čega planira da inicijativu ponovo pokrene.
- Od velike važnosti za našu veru je da se molitva čuje van džamije i ja pokušavam da izborim to pravo za muslimane u Nišu, jer po zakonu, mi na to imamo pravo. Kad sam bio na sastanku sa gradonačelnikom i načelnikom za sigurnost tražio sam da se čuje molitva izvan džamije. Oni su mi rekli da to nije sigurno. Mi imamo ista prava u Srbiji i ako je Srbija naša majka, a ne maćeha, onda moramo imati ista prava - smatra efendija Rekaj.
On dodaje da će narednih dana zakazati sastanke kod gradonačelnika grada i načelnika Nišavskog okruga kako bi ih podrobnije upoznao sa zahtevima vernika kojih u Nišu ima blizu 20.000.
- Pokušavam da zakažem i sastanak sa direktorom Kliničkog centra u Nišu kako bi svim ženama muslimanske veroispovesti omogućio da na ginekološke preglede idu isključivo kod ženskih lekara, kao što je i u Novom Pazaru slučaj. Takođe bih želeo da porazgovaram o hrani koja se servira u bolnici, da se priprema poseban meni za muslimane, koji, kako je poznato, ne jedu proizvode od svinjskog mesa - kaže imam.
Rekaj objašnjava da se u drugim gradovima u Srbiji sa džamija čuje poziv na molitvu, te da ne vidi ništa sporno u tome.
- Poziv se čuje u dvorištu džamija, ne u gradu, osim u Novom Pazaru. U Smederevu se čula donedavno, osim poziva u 5 ujutro, da ne bi budila građane. Čuje se u Beogradu, ali u dvorištu, ne u celom gradu, čuje se i u Novom Sadu. Nikada se niko od građana nije zbog toga bunio. Dok sam služio u Smederevu nudili su mi i obezbeđenje, ali ja sam to odbio, smatram da mi ne treba, da smo mi slobodni građani. Naši običaji tako nalažu i mi se za to borimo - ističe on.
Nisam više MUHAMED, ja sam MIHAILO: Iranac došao u Srbiju SAMO SA JEDNOM NAMEROM
Napominje i da je u Niš došao da govori o miru, veri i ljubavi prema Bogu, a ne da provocira bilo koga i da se nada da će moći da ostvari prava koja bi muslimanska zajednica po zakonu trebalo da ima.
U gradonačelnikovom kabinetu o ovoj temi nisu mogli da govore, smatrajući da su to pitanja za više institucije, poput Uprave za saradnju sa crkvama i verskim zajednicama Ministarstva pravde, ali su kratko istakli da gradska uprava ima odlične odnose i dobru saradnju sa svim verskim zajednicama u gradu.
Stavovi Nišlija su podeljeni. Dok jedni smatraju da su verska pitanja na jugu Srbije osetljiva tema i da bi poziv mogao izazvati negodovanje građana ili čak i konflikte, drugi su mišljenja da je tako nešto sasvim legitimno.