Муслимани у Нишу траже право да МУЈЕЗИН СА ВРХА ЏАМИЈЕ позива вернике на молитву
Нишки имам Ирфан Рекај захтева да се позив мујезина који са врха минарета подсећа вернике на молитву чује даље него што се сада чује са Ислам-агине џамије у центру Ниша!
Рекај, такође, сматра да жене муслиманске вероисповести у том граду на гинеколошке прегледе треба да одлазе искључиво код женских лекара и захтева да се заштити стара Хасан-бегова џамија која је проглашена културним добром.
Одмах по доласку на место главног имама у Нишу, пре две и по године, Рекај је, каже, градској власти предочио захтеве верника у Нишу и околини од којих је главни био тај да се позив на молитву чује ван џамије.
Међутим, тврди да тада није наишао на разумевање и подршку да захтеве реализује, јер би тако нешто могло изазвати незадовољство код грађана, због чега планира да иницијативу поново покрене.
- Од велике важности за нашу веру је да се молитва чује ван џамије и ја покушавам да изборим то право за муслимане у Нишу, јер по закону, ми на то имамо право. Кад сам био на састанку са градоначелником и начелником за сигурност тражио сам да се чује молитва изван џамије. Они су ми рекли да то није сигурно. Ми имамо иста права у Србији и ако је Србија наша мајка, а не маћеха, онда морамо имати иста права - сматра ефендија Рекај.
Он додаје да ће наредних дана заказати састанке код градоначелника града и начелника Нишавског округа како би их подробније упознао са захтевима верника којих у Нишу има близу 20.000.
- Покушавам да закажем и састанак са директором Клиничког центра у Нишу како би свим женама муслиманске вероисповести омогућио да на гинеколошке прегледе иду искључиво код женских лекара, као што је и у Новом Пазару случај. Такође бих желео да поразговарам о храни која се сервира у болници, да се припрема посебан мени за муслимане, који, како је познато, не једу производе од свињског меса - каже имам.
Рекај објашњава да се у другим градовима у Србији са џамија чује позив на молитву, те да не види ништа спорно у томе.
- Позив се чује у дворишту џамија, не у граду, осим у Новом Пазару. У Смедереву се чула донедавно, осим позива у 5 ујутро, да не би будила грађане. Чује се у Београду, али у дворишту, не у целом граду, чује се и у Новом Саду. Никада се нико од грађана није због тога бунио. Док сам служио у Смедереву нудили су ми и обезбеђење, али ја сам то одбио, сматрам да ми не треба, да смо ми слободни грађани. Наши обичаји тако налажу и ми се за то боримо - истиче он.
Нисам више МУХАМЕД, ја сам МИХАИЛО: Иранац дошао у Србију САМО СА ЈЕДНОМ НАМЕРОМ
Напомиње и да је у Ниш дошао да говори о миру, вери и љубави према Богу, а не да провоцира било кога и да се нада да ће моћи да оствари права која би муслиманска заједница по закону требало да има.
У градоначелниковом кабинету о овој теми нису могли да говоре, сматрајући да су то питања за више институције, попут Управе за сарадњу са црквама и верским заједницама Министарства правде, али су кратко истакли да градска управа има одличне односе и добру сарадњу са свим верским заједницама у граду.
Ставови Нишлија су подељени. Док једни сматрају да су верска питања на југу Србије осетљива тема и да би позив могао изазвати негодовање грађана или чак и конфликте, други су мишљења да је тако нешто сасвим легитимно.