NAJNOVIJE INFORMACIJE MINISTARSTVA ZDRAVLJA: U Srbiji 41 osoba zaražena korona virusom, testirano 256 ljudi
Najbolja lična prevencija je često pranje ruku i dezinfekcija površina, nošenje zaštitnih maski na licu i rukavica u javnom prevozu i ustanovama.
Ministarstvo zdravlja Srbije upravo je objavilo najnovije podatke o broju zaraženih i testiranih državljana Srbije na korona virus.
Ispovest majke zaraženog Srbina: Molila sam ga, ZLATO, NEMOJ DA PUTUJEŠ!
Prvi slučaj KORONE U ŠUMADIJI: Zaražen muškarac iz Rekovca
U Republici Srbiji je do 8 časova 14. marta 2020. godine registrovano ukupno 41 potvrđenih slučajeva COVID 19.
Do 8 časova 14. marta 2020. godine, u nacionalnoj referentnoj laboratoriji Instituta Torlak testirano je ukupno 256 osoba koje su ispunjavale kriterijume definicije slučaja.
Od poslednjeg izveštaja do 18 časova, 13.03.2020. godine testirani su uzorci 17 osoba od kojih je 6 pozitivno i 11 negativno na novi korona virus.
Za više informacija možete kontaktirati 064 8945 235 (broj koji je otvorilo Ministarstvo zdravlja), zatim Institut za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović–Batut" (ul.Dr Subotića br.5, 11000 Beograd; Tel: 011 2684 566) ili institute/zavode za javno zdravlje na teritoriji na kojoj boravite.
Infekcija novim korona virusom ima inkubacioni period između 1-14 dana. Studija objavljena u "Žurnalu Američkog medicinskog udruženja" otkrila je novi dokaz da se virus može širiti asimptomatično. Stručnjaci su procenili da svaka zaražena osoba tokom epidemije u proseku inficira još dve do tri osobe.
Infekcije korona virusom imaju širok spektar simptoma, uključujući groznicu, kašalj, kratak dah i poteškoće s disanjem. Blaži slučajevi uzrokuju simptome poput prehlade, dok teži mogu dovesti do upale pluća, teškog akutnog respiratornog oboljenja, prestanka funkcije bubrega i smrti.
Najbolja lična prevencija je često pranje ruku i dezinfekcija površina, nošenje zaštitnih maski na licu i rukavica u javnom prevozu i ustanovama.
Tretman obolelih od novog korona virusa za sada ne postoji i u većini slučajeva simptomi sami prolaze. Stručnjaci savetuju obolele da uzimaju dosta tečnosti, da odmaraju i spavaju, a ako se simptomi pogoršaju da odu kod lekara.
Naučnici širom sveta utrkuju se da naprave vakcinu, međutim, stručnjaci upozoravaju da od njenog testiranja do proizvodnje može proći 18 meseci do dve godine.
SZO pozvala je zemlje širom sveta da se pripreme na moguću pandemiju, ali su stručnjaci izrazili i strah da zemlje van Kine "nisu spremne" za takav scenario.
"Korona virus NIJE KOLERA ILI KUGA, neće padati mrtvi na ulicama" Profesor Nestorović objasnio pravo stanje zaraze
Nove informacije iz Vojvodine: Strani državljanin iz Zrenjanina pušten na kućno lečenje, zaražen i komšija muškarca iz Kikinde
Škola na daljinu, nastava od kuće i preko RTS-a: Ovako će izgledati nove mere u borbi protiv korona virusa
Zaražena Srpkinja stigla iz Nemačke pravo na slavlje u Čačak: Sa 250 ljudi bila u kontaktu
SRPSKI STRUČNJACI OTKRIVAJU: Protiv korona virusa se možete lečiti OVIM namirnicama, a evo šta da IZBEGAVATE!