NAJNOVIJE KORONA BROJKE: U Srbiji registrovano još 17.284 obolelih, preminulo 42 pacijenta
Najnoviji korona podaci.
Korona virus je u poslednja 24 sata potvrđen kod 17.284 osoba, a istovremeno je od posledica ove bolesti preminulo 42 pacijenata.
Testirano je 34.778 osoba.
Na respiratoru je 143 pacijenata.
OTVOREN KONKURS "ĐURĐEVDANSKA NAGRADA" U KRAGUJEVCU: Skupština grada objavila uslove za buduće dobitnike nagrade
NIŠKA BOLNICA DOBIJA CRKVU: Veliki broj donatora se javlja da pomogne da pacijenti dobiju DUHOVNU podršku
NAREDNIH DANA ČEKA NAS PRAVO PROLEĆNO VREME: Ovo je najnovija prognoza, evo kada nam se vraćaju LEDENI DANI
KBC "Dragiša Mišović" opet u kovid sistemu
Skoro 200 sestara i lekara Kliničko-bolničkog centra (KBC) "Dr Dragiša Mišović" nalazi se na bolovanju zbog zaraze korona virusom.
Zamenik direktora te ustanove Predrag Savić izjavio je za Radio televiziju Srbije da niko od njih nije hospitalizovan, ali da to "jako otežava proces rada u bolnici".
Savić je rekao da je blok B Kliničkog centra od danas ponovo u kovid sistemu, pet nedelja nakon što je cela bolnica izašla iz tog sistema.
On je kazao da je jedan kontigent pacijenata već pristigao u KBC i ocenio da će i ostatak bolnice, sudeći po trenutnoj epidemiološkoj slici u državi, morati da predje u kovid sistem.
- Pokušaćemo da radimo u dualnom režimu. Hirurgija, urologija, deo interne medicine, uz ginekologiju koja sve vreme radi u jednom dualnom režimu, pedijatriju koja nije izlazila iz kovida, ostale grane će pokušati da rade uz ovaj deo bolnice koji je u kovid režimu - izjavio je Savić.
Kovid bolnice sve punije
Kovid bolnice bi vrlo brzo mogle opet da se nađu u istoj situaciji u kojoj su u dva navrata bile prošle godine, u vreme dva najjača udara kovida 19. Iako lekari tvrde da su kliničke slike sada lakše, ipak se popunjavaju i bolnički kapaciteti. Najviše hospitalizovanih je u Beogradu, gde mesta još ima samo u Batajnici.
U sredu iz ove ustanove otpuštena 72 pacijenta, a primljeno 111.
- Trenutno imamo 670 hospitalizovanih, i mesta za još 160 - kaže dr Tatjana Adžić Vukičević, direktorka ove bolnice.
- Ako se nastavi ova dinamika prijema, od subote nećemo imati slobodnih mesta. Po kliničkim slikama ljudi koji leče vidi se da je u pitanju delta soj. Svi imaju masovne upale pluća. Mali je broj pacijenata sa omikronom na bolničkom lečenju. I naš kadar je desetkovan. Imamo 27 zaraženih lekara i 17 medicinskih sestara. Došle su kolege da pomognu: iz "Mišovića", "Zvezdare", "Zemuna", ali moram da tražim još 60 sestara - navodi ona.

Doktorka Mina Mitić, iz DZ Vračar, kaže da se u kovid-ambulanti sada pojavljuju i stariji pacijenti sa težim simptomima.
- I u dečjim ambulantama se povećao broj pregleda posle raspusta. Dnevno pregledamo između 50 i 100 dece najčešća uzrasta od 10 do 12 godina - navela je dr Mitić.
Koliko dugo zaraženi prenose omikron?
Omikron soj korona virusa brzo je zavladao svetom, a iako je do sada poznato da ovaj virus uglavnom daje blaže kliničke slike, zna se i da je zarazniji. Stručnjaci iz američkog Centra za kontrolu i prevenciju bolesti otkrili su koliko dugo je osoba zaražena ovom varijantom zarazna i kada je najveći rizik da virus prenese.
- Podaci Centra za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) su pokazali da nakon sedam dana nema rizika od prenosa. A od petog do sedmog dana, znate, mnogo zavisi od toga da li je osoba vakcinisana, ima li pridružene bolesti i slično, ali rizik opada, posebno ako se poštuje nošenje maske - objašnjavaju stručnjaci.