НАЈНОВИЈЕ КОРОНА БРОЈКЕ: У Србији регистровано још 17.284 оболелих, преминуло 42 пацијента
Најновији корона подаци.
Корона вирус је у последња 24 сата потврђен код 17.284 особа, а истовремено је од последица ове болести преминуло 42 пацијената.
Тестирано је 34.778 особа.
На респиратору је 143 пацијената.
ОТВОРЕН КОНКУРС "ЂУРЂЕВДАНСКА НАГРАДА" У КРАГУЈЕВЦУ: Скупштина града објавила услове за будуће добитнике награде
НИШКА БОЛНИЦА ДОБИЈА ЦРКВУ: Велики број донатора се јавља да помогне да пацијенти добију ДУХОВНУ подршку
НАРЕДНИХ ДАНА ЧЕКА НАС ПРАВО ПРОЛЕЋНО ВРЕМЕ: Ово је најновија прогноза, ево када нам се враћају ЛЕДЕНИ ДАНИ
КБЦ "Драгиша Мишовић" опет у ковид систему
Скоро 200 сестара и лекара Клиничко-болничког центра (КБЦ) "Др Драгиша Мишовић" налази се на боловању због заразе корона вирусом.
Заменик директора те установе Предраг Савић изјавио је за Радио телевизију Србије да нико од њих није хоспитализован, али да то "јако отежава процес рада у болници".
Савић је рекао да је блок Б Клиничког центра од данас поново у ковид систему, пет недеља након што је цела болница изашла из тог система.
Он је казао да је један контигент пацијената већ пристигао у КБЦ и оценио да ће и остатак болнице, судећи по тренутној епидемиолошкој слици у држави, морати да пређе у ковид систем.
- Покушаћемо да радимо у дуалном режиму. Хирургија, урологија, део интерне медицине, уз гинекологију која све време ради у једном дуалном режиму, педијатрију која није излазила из ковида, остале гране ће покушати да раде уз овај део болнице који је у ковид режиму - изјавио је Савић.
Ковид болнице све пуније
Ковид болнице би врло брзо могле опет да се нађу у истој ситуацији у којој су у два наврата биле прошле године, у време два најјача удара ковида 19. Иако лекари тврде да су клиничке слике сада лакше, ипак се попуњавају и болнички капацитети. Највише хоспитализованих је у Београду, где места још има само у Батајници.
У среду из ове установе отпуштена 72 пацијента, а примљено 111.
- Тренутно имамо 670 хоспитализованих, и места за још 160 - каже др Татјана Аџић Вукичевић, директорка ове болнице.
- Ако се настави ова динамика пријема, од суботе нећемо имати слободних места. По клиничким сликама људи који лече види се да је у питању делта сој. Сви имају масовне упале плућа. Мали је број пацијената са омикроном на болничком лечењу. И наш кадар је десеткован. Имамо 27 заражених лекара и 17 медицинских сестара. Дошле су колеге да помогну: из "Мишовића", "Звездаре", "Земуна", али морам да тражим још 60 сестара - наводи она.

Докторка Мина Митић, из ДЗ Врачар, каже да се у ковид-амбуланти сада појављују и старији пацијенти са тежим симптомима.
- И у дечјим амбулантама се повећао број прегледа после распуста. Дневно прегледамо између 50 и 100 деце најчешћа узраста од 10 до 12 година - навела је др Митић.
Колико дуго заражени преносе омикрон?
Омикрон сој корона вируса брзо је завладао светом, а иако је до сада познато да овај вирус углавном даје блаже клиничке слике, зна се и да је заразнији. Стручњаци из америчког Центра за контролу и превенцију болести открили су колико дуго је особа заражена овом варијантом заразна и када је највећи ризик да вирус пренесе.
- Подаци Центра за контролу и превенцију болести (ЦДЦ) су показали да након седам дана нема ризика од преноса. А од петог до седмог дана, знате, много зависи од тога да ли је особа вакцинисана, има ли придружене болести и слично, али ризик опада, посебно ако се поштује ношење маске - објашњавају стручњаци.