NAJNOVIJI LEKOVI STIŽU U SRBIJU! Savremene terapije za RAK PLUĆA, HEPATITIS i MELANOM uskoro dostupne pacijentima
Na spisku su i lekovi za melanom i multiple sklerozu.
Ministar zdravlja Zlatibor Lončar najavio je večeras da će krajam marta ili početkom aprila, 16 najnovjih inovativnih lekova biti dostupno pacijentima koji su dugo čekali na ovu terapiju.
PROGLAŠENA EPIDEMIJA U PIROTSKOM OKRUGU: Virus najviše pogađa decu!
Kako da PREPOZNATE da je neko u vašoj blizini ZARAŽEN koronavirusom? OVO su najbolje mere PREVENCIJE
REKLI JOJ DA IMA RAK, PA DOBILA NA LUTRIJI: Medicinska sestra novac je uložila U OVO, njen postupak ostaviće vas U NEVERICI!
Reč je o inovativnim lekovima za karcinom pluća, prostate, melanom, multipla sklerozu i druge bolesti koji su danas prošli Upravni odbor RFZO i koje će, kako je rekao, sledeće nedelje proći Vladu.
- To je u ovom momentu najbitnije za građane Srbije. Ovo je najbolja vest za naše pacijente, da vide da mi radimo konkretne stvari koje pomažu ljudima i to je ono što nas razlikuje od drugih - rekao je Lončar.
Za ove lekove je izdvojeno pet milijardi dinara, naveo je ministar zdravlja.
Direktorka Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje (RFZO) Sanja Radojević Škodrić najavila je da će lekovi sa nove liste biti dostupni pacijentima početkom aprila.
Ona je izrazila očekivanje da će novu listu lekova, koju je Upravni odbor Fonda usvojio juče, Vlada Srbije usvojiti sledeće nedelje, nakon čega sledi procedura javne nabavke.
Dodala je da je uvedena inovativna imunološka terapija za metastatski nesitnoćelijski karcinom pluća, za koju je dodeljena Nobelova nagrada, a kojom se vreme preživaljavanja pacijenata produžava sa osam na 30 meseci, a istovremeno povećava i njihov kvalitet života.
Kako je objasnila, imunološka terapija deluje potpuno drugačije u odnosu na klasičnu terapiju citostaticima koji ubijaju ćelije tumora, ali i zdrave ćelije.
- Zato su neželjeni efekti često veliki, dok imunološka ubija samo tumorske ćelije, a pacijenati imaju minimalne neželjene efekte. Pacijenti na inovativnoj terapiji mogu normalno da žive i rade, njihovo opšte stanje je mnogo bolje nego pacijenata koji se leče citostaticima - navela je Sskondrić.
Naglasila je da sa primenom te terapije treba biti oprezan i da će se prilikom odabira pacijenata primenjivati posebni testovi kako bi se znao efekat terapije.
Škodrić kaže i da se očekuje da u drugoj polovini godine bude uvedena i inovativna terapija za hepatitis C.
- U budžetu za 2020.godinu izdvojena su dodatna sredstva od pet milijardi dinara, dok je, na primer, 2016. godine izdvojena milijarda dinara. U toku su pregovori da se u drugom delu godine uvede i inovativna terapija i za hepatitis C - navela je Škodrić.
ŠTA TAČNO KORONAVIRUS RADI LJUDSKOM TELU? Ne napada SAMO PLUĆA, postoje TRI TEORIJE o nastanku OPAKE POŠASTI
SRBI U KARANTINU DVE NEDELJE! Čim slete u Francusku idu u IZOLACIJU, prijavio se JOŠ JEDAN naš državljanin
SRBI SE NE PLAŠE VIRUSA! Naš sugrađanin iz Kine OTKRIVA: "Vraćamo se samo ako uvedu VANREDNO STANJE"
KOLIKO STVARNO ŠTITI MASKA ZA LICE? Virus se NAGLO RAŠIRIO SVETOM, evo šta je NAJBOLJA PREVENTIVA