НАЈНОВИЈИ ЛЕКОВИ СТИЖУ У СРБИЈУ! Савремене терапије за РАК ПЛУЋА, ХЕПАТИТИС и МЕЛАНОМ ускоро доступне пацијентима
На списку су и лекови за меланом и мултипле склерозу.
Министар здравља Златибор Лончар најавио је вечерас да ће крајам марта или почетком априла, 16 најновјих иновативних лекова бити доступно пацијентима који су дуго чекали на ову терапију.
ПРОГЛАШЕНА ЕПИДЕМИЈА У ПИРОТСКОМ ОКРУГУ: Вирус највише погађа децу!
Како да ПРЕПОЗНАТЕ да је неко у вашој близини ЗАРАЖЕН коронавирусом? ОВО су најбоље мере ПРЕВЕНЦИЈЕ
РЕКЛИ ЈОЈ ДА ИМА РАК, ПА ДОБИЛА НА ЛУТРИЈИ: Медицинска сестра новац је уложила У ОВО, њен поступак оставиће вас У НЕВЕРИЦИ!
Реч је о иновативним лековима за карцином плућа, простате, меланом, мултипла склерозу и друге болести који су данас прошли Управни одбор РФЗО и које ће, како је рекао, следеће недеље проћи Владу.
- То је у овом моменту најбитније за грађане Србије. Ово је најбоља вест за наше пацијенте, да виде да ми радимо конкретне ствари које помажу људима и то је оно што нас разликује од других - рекао је Лончар.
За ове лекове је издвојено пет милијарди динара, навео је министар здравља.
Директорка Републичког фонда за здравствено осигурање (РФЗО) Сања Радојевић Шкодрић најавила је да ће лекови са нове листе бити доступни пацијентима почетком априла.
Она је изразила очекивање да ће нову листу лекова, коју је Управни одбор Фонда усвојио јуче, Влада Србије усвојити следеће недеље, након чега следи процедура јавне набавке.
Додала је да је уведена иновативна имунолошка терапија за метастатски неситноћелијски карцином плућа, за коју је додељена Нобелова награда, а којом се време преживаљавања пацијената продужава са осам на 30 месеци, а истовремено повећава и њихов квалитет живота.
Како је објаснила, имунолошка терапија делује потпуно другачије у односу на класичну терапију цитостатицима који убијају ћелије тумора, али и здраве ћелије.
- Зато су нежељени ефекти често велики, док имунолошка убија само туморске ћелије, а пацијенати имају минималне нежељене ефекте. Пацијенти на иновативној терапији могу нормално да живе и раде, њихово опште стање је много боље него пацијената који се лече цитостатицима - навела је Sskondrić.
Нагласила је да са применом те терапије треба бити опрезан и да ће се приликом одабира пацијената примењивати посебни тестови како би се знао ефекат терапије.
Шкодрић каже и да се очекује да у другој половини године буде уведена и иновативна терапија за хепатитис Ц.
- У буџету за 2020.годину издвојена су додатна средства од пет милијарди динара, док је, на пример, 2016. године издвојена милијарда динара. У току су преговори да се у другом делу године уведе и иновативна терапија и за хепатитис Ц - навела је Шкодрић.
ШТА ТАЧНО КОРОНАВИРУС РАДИ ЉУДСКОМ ТЕЛУ? Не напада САМО ПЛУЋА, постоје ТРИ ТЕОРИЈЕ о настанку ОПАКЕ ПОШАСТИ
СРБИ У КАРАНТИНУ ДВЕ НЕДЕЉЕ! Чим слете у Француску иду у ИЗОЛАЦИЈУ, пријавио се ЈОШ ЈЕДАН наш држављанин
СРБИ СЕ НЕ ПЛАШЕ ВИРУСА! Наш суграђанин из Кине ОТКРИВА: "Враћамо се само ако уведу ВАНРЕДНО СТАЊЕ"
КОЛИКО СТВАРНО ШТИТИ МАСКА ЗА ЛИЦЕ? Вирус се НАГЛО РАШИРИО СВЕТОМ, ево шта је НАЈБОЉА ПРЕВЕНТИВА