NAJSIGURNIJI NAČIN ZAŠTITE OD KORONE: Budite odgovorni spasite svoj i tuđi život (FOTO/VIDEO)
Pojačana briga o zdravlju usled pandemije korona virusa je neophodna
Republika Srbija je od 15. 03. 2020. godine proglasila vanredno stanje, propisan je obavezni karantin, uveden je policijski čas, dok su prethodno u cilju suzbijanja epidemije korona virusa (SARS-Kov 2) propisane obavezne mere zaštite od inficiranja virusom.
KORONA U SRBIJI BUKTI, DANAS ZASEDA KRIZNI ŠTAB: Ovo su sve moguće mere koje bi mogle da se uvedu u našoj državi
"PRETI NAM NA HILJADE ZARAŽENIH..." Postoji mogućnost da prođemo kao komšije - jedna stvar je VELIKA OPASNOST
SITUACIJA NA JUGU SRBIJE SE POGORŠAVA: U prokupačkoj bolnici hospitalizovan još jedan pacijent
Iako je vanredno stanje ukinuto 06. 05. 2020. godine, pojedine lokalne samouprave, u zavisnosti od epidemiološke situacije, proglašavale su vanrednu situaciju.
Na snazi su i dalje preventivne mere zaštite koje podrazumevaju nošenje maski, držanje distance od jedan do dva metra, redovno i temeljno pranje ruku, učestalo luftiranje prostorija, zabrana okuljanja više osoba na jednom mestu, osim ukoliko za to ne postoji opravdana dozvola.
TRIJAŽA PACIJENATA U CILjU SUZBIJANjA EPIDEMIJE
U cilju suzbijanja pandemije korona virusa i zaštite života građana, prema uputstvima Štaba za vanredne situacije i u skladu sa propisanim merama Vlade Republike Srbije i Ministarstva zdravlja, zdravstvene ustanove u Srbiji preduzele su niz opštih epidemioloških mera:
-
Organizacija trijaže u kovid ambulantama koja je fizički odvojena od ambulante za prijem drugih pacijenata koji nemaju siptome virusa;
-
Postavljene su dezobarijere na ulazima i izlazima;
-
Postavljeni su paviljoni koji se koriste u svrhu testiranja na korona virus;
-
Obezbeđivanje dovoljno potrebne zaštitne opreme;
-
Stroga kontrola pridržavanja mera prevencije od potencijalne infekcije.
MERE ZAŠTITE
Pojačana briga o zdravlju usled pandemije korona virusa je neophodna. Kao značajna preventivna mera protiv širenja pandemije je socijalno distanciranje koje podrazumeva izbegavanje gužvi i smanjenje kontakata sa drugima na minimum, što se posebno odnosi na starija lica.
-
Starije osobe i osobe s hroničnim bolestima, poput povišenog pritiska, srčanih bolesti, dijabetesa, poremećaja jetre i bolesti disajnih puteva, imaju veći rizik razvoja težih oblika ove bolesti.
-
Često perite ruke vodom i sapunom (u trajanju od najmanje 20 sekundi) ili sredstvima koja sadrže 70 odsto alkohol.
-
Izbegavajte bliski kontakt sa osobama koje imaju povišenu telesnu temperaturu, kijaju i/ili kašlju.
-
Izbegavajte pozdravljanje rukovanjem i ljubljenjem, a sa sagovornicima održavajte razdaljinu od dva metra.
-
Ne dirajte oči, nos i usta neopranim rukama.
-
Ako kašljete ili kijate, prekrijte usta i nos nadlakticom ili papirnom maramicom. Maramicu odmah bacite u kantu za otpatke sa poklopcem i ruke odmah operite.
-
Koristite zaštitnu masku. Nakon skidanja maske obavezno temeljno operite ruke.
-
Održavajte higijenu životnog prostora.
-
Često provetravajte prostorije u kojima boravite.
-
Izbegavajte boravak u zatvorenom prostoru sa većim brojem ljudi.
-
Ukoliko imate simptome narušenog zdravlja, prvo kontaktirajte sa lekarom telefonom.
-
Ne uzimajte antibiotike na svoju ruku.
Virus korona Sars-Kov2 može uzrokovati blage simptome slične gripu, poput povišene telesne temperature, kašlja, otežanog disanja, bolova u mišićima umora. U težim slučajevima javlja se teška upala pluća, sindrom akutnog otežanog disanja, sepsa i septički šok, koji mogu uzrokovati smrt pacijenta. Osobe koje boluju od hroničnih bolesti podložnije su težim oblicima bolesti.
Pranje i dezinfekcija ruku ključni su za sprečavanje infekcije. Ruke treba prati često i temeljno sapunom i vodom najmanje 20 sekundi. Kada sapun i voda nisu dostupni, možete koristiti dezinficijens.
Virus ulazi u telo kroz oči, nos i usta, stoga lekari pozizavi da se ne diraju neopranim rukama.
Radi postizanja neophodnog nivoa lične i zaštite drugih stanovnika, Štab za vanredne situacije preporučio je da svi građani zaštitne maske i rukavice za jednokratnu upotrebu moraju nakon korišćenja da odlože zasebno od ostalog otpada.
Pamučne maske se moraju pre ponovne upotrebe otkuvati, osušiti i ispeglati, jer će jedino tako biti efikasno sredstvo u borbi i zaštiti protiv Kovid-19.
Uz primenu drugih mera zaštite, zaštitna maska, ako se pravilno koristi, pruža određeni stepen zaštite, odnosno sprečava zaražavanje kapljičnim putem. Za uobičajeni socijalni kontakt s obolelim dovoljna je hirurška maska i održavanje udaljenosti najmanje jedan do dva metra od bolesnika.