Појачана брига о здрављу услед пандемије корона вируса је неопходна
Република Србија је од 15. 03. 2020. године прогласила ванредно стање, прописан је обавезни карантин, уведен је полицијски час, док су претходно у циљу сузбијања епидемије корона вируса (САРС-Ков 2) прописане обавезне мере заштите од инфицирања вирусом.
СИТУАЦИЈА НА ЈУГУ СРБИЈЕ СЕ ПОГОРШАВА: У прокупачкој болници хоспитализован још један пацијент
Иако је ванредно стање укинуто 06. 05. 2020. године, поједине локалне самоуправе, у зависности од епидемиолошке ситуације, проглашавале су ванредну ситуацију.
На снази су и даље превентивне мере заштите које подразумевају ношење маски, држање дистанце од један до два метра, редовно и темељно прање руку, учестало луфтирање просторија, забрана окуљања више особа на једном месту, осим уколико за то не постоји оправдана дозвола.
ТРИЈАЖА ПАЦИЈЕНАТА У ЦИЉУ СУЗБИЈАЊА ЕПИДЕМИЈЕ
У циљу сузбијања пандемије корона вируса и заштите живота грађана, према упутствима Штаба за ванредне ситуације и у складу са прописаним мерама Владе Републике Србије и Министарства здравља, здравствене установе у Србији предузеле су низ општих епидемиолошких мера:
Организација тријаже у ковид амбулантама која је физички одвојена од амбуланте за пријем других пацијената који немају сиптоме вируса;
Постављене су дезобаријере на улазима и излазима;
Коронавирус / Извор: Профимедиа
Постављени су павиљони који се користе у сврху тестирања на корона вирус;
Обезбеђивање довољно потребне заштитне опреме;
Строга контрола придржавања мера превенције од потенцијалне инфекције.
МЕРЕ ЗАШТИТЕ
Појачана брига о здрављу услед пандемије корона вируса је неопходна. Као значајна превентивна мера против ширења пандемије је социјално дистанцирање које подразумева избегавање гужви и смањење контаката са другима на минимум, што се посебно односи на старија лица.
Старије особе и особе с хроничним болестима, попут повишеног притиска, срчаних болести, дијабетеса, поремећаја јетре и болести дисајних путева, имају већи ризик развоја тежих облика ове болести.
Често перите руке водом и сапуном (у трајању од најмање 20 секунди) или средствима која садрже 70 одсто алкохол.
Избегавајте блиски контакт са особама које имају повишену телесну температуру, кијају и/или кашљу.
Избегавајте поздрављање руковањем и љубљењем, а са саговорницима одржавајте раздаљину од два метра.
Маска за лице. Заштита од корона вируса. / Извор: Србија Данас
Не дирајте очи, нос и уста неопраним рукама.
Ако кашљете или кијате, прекријте уста и нос надлактицом или папирном марамицом. Марамицу одмах баците у канту за отпатке са поклопцем и руке одмах оперите.
Користите заштитну маску. Након скидања маске обавезно темељно оперите руке.
Одржавајте хигијену животног простора.
Често проветравајте просторије у којима боравите.
Стан / Извор: Профимедиа
Избегавајте боравак у затвореном простору са већим бројем људи.
Уколико имате симптоме нарушеног здравља, прво контактирајте са лекаром телефоном.
Не узимајте антибиотике на своју руку.
Вирус корона Сарс-Ков2 може узроковати благе симптоме сличне грипу, попут повишене телесне температуре, кашља, отежаног дисања, болова у мишићима умора. У тежим случајевима јавља се тешка упала плућа, синдром акутног отежаног дисања, сепса и септички шок, који могу узроковати смрт пацијента. Особе које болују од хроничних болести подложније су тежим облицима болести.
ПРАВИЛНО ПРАЊЕ РУКУ
Прање и дезинфекција руку кључни су за спречавање инфекције. Руке треба прати често и темељно сапуном и водом најмање 20 секунди. Када сапун и вода нису доступни, можете користити дезинфицијенс.
Вирус улази у тело кроз очи, нос и уста, стога лекари позизави да се не дирају неопраним рукама.
ПРАВИЛНА УПОТРЕБА И ОДЛАГАЊЕ ЗАШТИТНИХ МАСКИ И РУКАВИЦА
Ради постизања неопходног нивоа личне и заштите других становника, Штаб за ванредне ситуације препоручио је да сви грађани заштитне маске и рукавице за једнократну употребу морају након коришћења да одложе засебно од осталог отпада.
Памучне маске се морају пре поновне употребе откувати, осушити и испеглати, јер ће једино тако бити ефикасно средство у борби и заштити против Ковид-19.
Уз примену других мера заштите, заштитна маска, ако се правилно користи, пружа одређени степен заштите, односно спречава заражавање капљичним путем. За уобичајени социјални контакт с оболелим довољна је хируршка маска и одржавање удаљености најмање један до два метра од болесника.
"ОВО ЈЕ НАЈПРЉАВИЈА ОБОЈЕНА РЕВОЛУЦИЈА КОЈА СЕ ИКАДА ИГДЕ ВОДИЛА" Вучић: Суштина протеста је економско разарање Србије! Још мало стрпљења, наћи ћемо решење