Ukoliko vidite ženu u Srbiji sa OVOM NARUKVICOM, znaćete da iza svega stoji TUŽNA PRIČA
Novi sistem zaštite osoba koje su preživele nasilje uskoro stiže u Srbiju - narukvica i mobilni uređaj.
Ova dva aparata trebalo bi da alarmiraju i žrtvu i policiju ukoliko nasilnik prekrši zabranu prilaska. Ovakva mera zaštite u Španiji i Portugalu postoji deset godina i kako kažu iz UN Žene, organizacije koja sa ministarstvom unutrašnjih poslova sarađuje na uvođenju sistema, ovo je jedno od "najefikasnijih rešenja" u borbi protiv nasilja nad ženama.
Ipak, iz Autonomnog ženskog centra, nevladine organizacije koja se bavi osnaživanjem žena u prevazilaženju trauma nasilja, kažu da "novi sistem donosi veći broj otvorenih pitanja" i da može biti "dodatno opterećenje za ženu". Sistem za praćenje nasilnika i žrtava sastoji se od fiksnih i prenosivih uređaja koji šalju upozorenje žrtvi ukoliko je u opasnosti. Sistem definiše bezbedne zone u kojima se žrtva kreće i koje mogu biti fiksne.
ZARAZNI VIRUS USRED JULA OBARA I MLADE I STARE: Odrasli u većoj opasnosti, poziva se na posebnu OPREZNOST!
KAD PRIME HITAN POZIV, TREBA IM 3 MINUTA: Vojska nas čuva za vreme rata, a ONI SVAKOG DANA! (GALERIJA/VIDEO)
Sve o raku od kog je misica Dijana preminula: Kod mladih žena uopšte NE POKAZUJE SIMPTOME!
- Označavaju se sve zone kojima se najčešće kreće u toku dana, na primer kuća u kojoj stanuje, lokacija na kojoj radi, fakultet - kaže Natalija Ostojić, menadžerka projekta iz organizacije UN Žene. Dodaje da ukoliko se nasilnik približi jednoj od bezbedonosnih zona, čak i ako je susret "slučajan", sistem i žrtva odmah dobijaju obaveštenje. Za praćenje se koriste tehnologije mobilne telefonije i prenosa podataka, radio frekvencije i Dži-Pi-Es.
- Uvođenjem sistema narukvica pokazujemo da problemu nasilja prilazimo na veoma ozbiljan i konkretan način - rekla je državna sekretarka MUP-a Biljana Popović Ivković. Ona je dodala da MUP u saradnji sa organizacijom UN Women (UN Žene) i uz finansijsku podršku Kraljevine Norveške, već sprovodi projekat "Unapređenje bezbednosti žena u Srbiji".
- U Srbiji je 16 žena ubijeno ove godine u porodičnom ili rodno zasnovanom nasilju - rekla je početkom jula Popović Ivković. Ona je dodala da 11 žrtava nikada nije prijavilo nasilje. Ove godine, u porodičnom nasilju život je izgubilo i 11 muškaraca i četvoro dece.
Podaci Autonomnog ženskog centra pokazuju da je u prvih pet meseci 2019. podneto više od 5,000 prijava protiv nasilnika. Oko deset odsto nasilnika osuđeno je na maksimalnu kaznu zatvora, pokazala je analiza Ženskog istraživačkog centra. Prošle godine, u porodičnom nasilju ubijeno je najmanje 30 žena, objavila je ranije mreža organizacija Žene protiv nasilja koja podatke o žrtvama prikuplja iz medija.
Ostojić objašnjava da se sistem sastoji od uređaja koji nose nasilnici i koji nose žrtve.
- Sistem koji smo videli u Španiji ima dobru primenu u praksi i sastoji se od narukvice/nanogice za nasilnika i specijalnog telefonskog uređaja za žrtvu - kaže Ostojić. Na tržištu u ponudi ima više sistema koji se razlikuje od proizvođača do proizvođača.
- Žrtva daje pristanak da doborovoljno učestvuje u programu zaštite i praćenja, dakle saradnja sa žrtvom je ključna - kaže Ostojić. Napominje da pristup podacima o lokacijama kojima se žrtva kreće ima samo centar za praćenje i Ministarstvo unutrašnjih poslova RS. Ukoliko se desi da nasilnik manipuliše opremom za praćenje, sistem to odmah registruje i prijavljuje centru za praćenje.
ALARMANTNO! Srpska deca svakodnevno ginu na putevima, a sve zbog JEDNE GREŠKE KOJU SVAKO OD NAS PONAVLJA!
Janoš Hunjadi - junak koji je zadužio Beograd i hrišćansku Evropu
Svi su mislili da je prevara: Evo kako je Tito naterao radnike da idu na more i besposličare!
Iz UN Žene kažu da je u Španiji urađeno istraživanje među korisnicima koje je pokazalo da se većina uz ovaj sistem oseća sigurnije.
- 91.9 odsto od ukupnog broja ispitanih žrtava koje su učestvovale u programu, osećale su se sigurnije;
- 64.71 odsto od ukupnog broja ispitanih nasilnika veruju da im je sistem pomogao da ispune zakonske obaveze i poštuju zabranu prilaska:
- 70.59 odsto od ukupnog broja ispitanih žrtava i nasilnika preporučuje meru.
U Španiji u ovom programu trenutno učestvuje 2,000 osoba, a u Portugalu 1,600. Sistem funkcioniše i u Argentini od 2017. godine i u Urugvaju od 2013. godine.
STRAŠNO! Kamenjem gađali pande u Zoološkom vrtu, jer im je bilo DOSADNO da ih gledaju dok spavaju (VIDEO)