Уколико видите жену у Србији са ОВОМ НАРУКВИЦОМ, знаћете да иза свега стоји ТУЖНА ПРИЧА
Нови систем заштите особа које су преживеле насиље ускоро стиже у Србију - наруквица и мобилни уређај.
Ова два апарата требало би да алармирају и жртву и полицију уколико насилник прекрши забрану приласка. Оваква мера заштите у Шпанији и Португалу постоји десет година и како кажу из УН Жене, организације која са министарством унутрашњих послова сарађује на увођењу система, ово је једно од "најефикаснијих решења" у борби против насиља над женама.
Ипак, из Аутономног женског центра, невладине организације која се бави оснаживањем жена у превазилажењу траума насиља, кажу да "нови систем доноси већи број отворених питања" и да може бити "додатно оптерећење за жену". Систем за праћење насилника и жртава састоји се од фиксних и преносивих уређаја који шаљу упозорење жртви уколико је у опасности. Систем дефинише безбедне зоне у којима се жртва креће и које могу бити фиксне.
ЗАРАЗНИ ВИРУС УСРЕД ЈУЛА ОБАРА И МЛАДЕ И СТАРЕ: Одрасли у већој опасности, позива се на посебну ОПРЕЗНОСТ!
КАД ПРИМЕ ХИТАН ПОЗИВ, ТРЕБА ИМ 3 МИНУТА: Војска нас чува за време рата, а ОНИ СВАКОГ ДАНА! (ГАЛЕРИЈА/ВИДЕО)
Све о раку од ког је мисица Дијана преминула: Код младих жена уопште НЕ ПОКАЗУЈЕ СИМПТОМЕ!
- Означавају се све зоне којима се најчешће креће у току дана, на пример кућа у којој станује, локација на којој ради, факултет - каже Наталија Остојић, менаџерка пројекта из организације УН Жене. Додаје да уколико се насилник приближи једној од безбедоносних зона, чак и ако је сусрет "случајан", систем и жртва одмах добијају обавештење. За праћење се користе технологије мобилне телефоније и преноса података, радио фреквенције и Џи-Пи-Ес.
- Увођењем система наруквица показујемо да проблему насиља прилазимо на веома озбиљан и конкретан начин - рекла је државна секретарка МУП-а Биљана Поповић Ивковић. Она је додала да МУП у сарадњи са организацијом УН Women (УН Жене) и уз финансијску подршку Краљевине Норвешке, већ спроводи пројекат "Унапређење безбедности жена у Србији".
- У Србији је 16 жена убијено ове године у породичном или родно заснованом насиљу - рекла је почетком јула Поповић Ивковић. Она је додала да 11 жртава никада није пријавило насиље. Ове године, у породичном насиљу живот је изгубило и 11 мушкараца и четворо деце.
Подаци Аутономног женског центра показују да је у првих пет месеци 2019. поднето више од 5,000 пријава против насилника. Око десет одсто насилника осуђено је на максималну казну затвора, показала је анализа Женског истраживачког центра. Прошле године, у породичном насиљу убијено је најмање 30 жена, објавила је раније мрежа организација Жене против насиља која податке о жртвама прикупља из медија.
Остојић објашњава да се систем састоји од уређаја који носе насилници и који носе жртве.
- Систем који смо видели у Шпанији има добру примену у пракси и састоји се од наруквице/наногице за насилника и специјалног телефонског уређаја за жртву - каже Остојић. На тржишту у понуди има више система који се разликује од произвођача до произвођача.
- Жртва даје пристанак да доборовољно учествује у програму заштите и праћења, дакле сарадња са жртвом је кључна - каже Остојић. Напомиње да приступ подацима о локацијама којима се жртва креће има само центар за праћење и Министарство унутрашњих послова РС. Уколико се деси да насилник манипулише опремом за праћење, систем то одмах региструје и пријављује центру за праћење.
АЛАРМАНТНО! Српска деца свакодневно гину на путевима, а све због ЈЕДНЕ ГРЕШКЕ КОЈУ СВАКО ОД НАС ПОНАВЉА!
Јанош Хуњади - јунак који је задужио Београд и хришћанску Европу
Сви су мислили да је превара: Ево како је Тито натерао раднике да иду на море и беспосличаре!
Из УН Жене кажу да је у Шпанији урађено истраживање међу корисницима које је показало да се већина уз овај систем осећа сигурније.
- 91.9 одсто од укупног броја испитаних жртава које су учествовале у програму, осећале су се сигурније;
- 64.71 одсто од укупног броја испитаних насилника верују да им је систем помогао да испуне законске обавезе и поштују забрану приласка:
- 70.59 одсто од укупног броја испитаних жртава и насилника препоручује меру.
У Шпанији у овом програму тренутно учествује 2,000 особа, а у Португалу 1,600. Систем функционише и у Аргентини од 2017. године и у Уругвају од 2013. године.
СТРАШНО! Камењем гађали панде у Зоолошком врту, јер им је било ДОСАДНО да их гледају док спавају (ВИДЕО)