NAŠI LEKARI SU ZAISTA PRAVI HEROJI: Pored neophodne medicinske nege, oni brinu o JOŠ JEDNOJ KLJUČNOJ STVARI
Vežbe za poboljšanje disajne funkcije se primenjuju, nezavisno od kovida, kod bolesnika koji imaju astmu, hroničnu opstruktivnu bolest pluća neke druge hronične bolesti pluća.
Fizioterapeuti i fizijatri deo su lekarskog tima koji pomažu da se oboleli od koronavirusa što pre oporave. Rade i sa pacijentima na respiratoru i sa onim koji imaju lakšu kliničku sliku.
U program rane respiratorne rehabilitacije uključuju se pacijenti sa stabilnim vitalnim parametrima, temperaturom do 38 stepeni, pulsom do 130 u minuti i kada je saturacija kiseonika iznad 86. Rade se vežbe dubokog disanja i lake fizičke vežbe.
- Vežbe disanja mogu dosta da doprinesu oporavku pacijenta, oporavku respiratorne funkcije, povećanju vitalnog kapaciteta pluća, oslobađanju sekreta iz disajnih puteva. Samim tim što je povećana razmena gasova na nivou pluća kompletan organizam ima benefit - objašnjava Tatjana Milošević načelnik Odeljenja pulmologije KBC "dr Dragiša Mišović".
LEPE VESTI STIŽU IZ KRUŠEVCA: Iako imaju najviše obolelih u Rasinskom okrugu, situacija se poboljšava
"UZORKE U VATRENOM OKU OBRAĐUJU I ROBOTI I LJUDI": Iz laboratorije navode da ima dovoljno testova i reagensa
DOMAĆI VIRUSOLOZI NA SVETSKOM GLASU! Doktorke od kojih je i Krizni štab tražio savete u vezi korona virusa
Vežbe za poboljšanje disajne funkcije se primenjuju, nezavisno od kovida, kod bolesnika koji imaju astmu, hroničnu opstruktivnu bolest pluća neke druge hronične bolesti pluća.
- Vežbe koje se sada primenjuju kod kovida se ne razlikuju mnogo od th vežbi i sve se preduzimaju u cilju poboljšanja respiratorne funkcije - kaže dr Mirjana Lukić načelnica Službe fizikalne medicine i rehabilitacije KBC "dr Dragiša Mišović"
Vežbe se rade i sa pacijentima koji su u težem stanju i čije je lečenje dugotrajno, kako ne bi došlo do mišićne atrofije, slabosti i osećaja zamora.
- Kod takvih pacijenata još pre nego što započnemo respiratornu rehabilitaciju započinjemo motornu rehabilitaciju. Počinjemo sa pasivnim vežbama u postelji, zatim postepeno kada postanu budni i svesni počinjemo da radimo aktivne vežbe i na kraju vežbe disanja - naglašava dr Tatjana Milošević.
Doktorka Mirjana Lukić kaže da se sa pacijentima koji su nepokretni, imaju tešku klničku sliku, rade vežbe kojima se sprečava stvaranje dubokih venskih tromboza i vežbe koje imaju za cilj poboljšanje funkcije mišića koji učestvuju u procesu disanja.
I kad ozdrave od kovida, stručnjaci savetuju, pacijenti treba da nastave da rade vežbe disanja. To se preporučuje i zdravima, jer osim što se tako povećava kapacitet pluća, izbacuju se i štetni gasovi.
Vežbe treba raditi dva puta dnevno po 15-ak minuta, lagano i bez napora. Ako ne možete u park, dovoljno je da ih radite pored otvorenog prozora.
DR "MASERATI" O SVIM MERAMA PROTIV KORONE: Pevajte "divan dan" i perite ruke, to je NAJBOLJA ZAŠTITA OD KORONE
I DALJE OSTAJE NEPOZNANICA: Kako je moguće da se neka osoba zarazi KORONOM DVA PUTA i šta se desi sa plućima?
KORONA NE POPUŠTA! SVE VIŠE ZARAŽENIH: Vanredna situacija u ovom SRPSKOM GRADU produžena do 10. avgusta
"PRELEŽI I NE ZNA SE KOLIKO JE JOŠ ZARAZAN" Naši stručnjaci tvrde da postoje DVA NAČINA DA SE IZBORIMO SA KORONOM
"VEĆ SEDAM MESECI ZBOG KORONE NISAM VIDELA MAJKU I BRATA, ONI SU MI SVE" Ispovest Jelene (23) iz Šapca