НАШИ ЛЕКАРИ СУ ЗАИСТА ПРАВИ ХЕРОЈИ: Поред неопходне медицинске неге, они брину о ЈОШ ЈЕДНОЈ КЉУЧНОЈ СТВАРИ
Вежбе за побољшање дисајне функције се примењују, независно од ковида, код болесника који имају астму, хроничну опструктивну болест плућа неке друге хроничне болести плућа.
Физиотерапеути и физијатри део су лекарског тима који помажу да се оболели од коронавируса што пре опораве. Раде и са пацијентима на респиратору и са оним који имају лакшу клиничку слику.
У програм ране респираторне рехабилитације укључују се пацијенти са стабилним виталним параметрима, температуром до 38 степени, пулсом до 130 у минути и када је сатурација кисеоника изнад 86. Раде се вежбе дубоког дисања и лаке физичке вежбе.
- Вежбе дисања могу доста да допринесу опоравку пацијента, опоравку респираторне функције, повећању виталног капацитета плућа, ослобађању секрета из дисајних путева. Самим тим што је повећана размена гасова на нивоу плућа комплетан организам има бенефит - објашњава Татјана Милошевић начелник Одељења пулмологије КБЦ "др Драгиша Мишовић".
ЛЕПЕ ВЕСТИ СТИЖУ ИЗ КРУШЕВЦА: Иако имају највише оболелих у Расинском округу, ситуација се побољшава
"УЗОРКЕ У ВАТРЕНОМ ОКУ ОБРАЂУЈУ И РОБОТИ И ЉУДИ": Из лабораторије наводе да има довољно тестова и реагенса
ДОМАЋИ ВИРУСОЛОЗИ НА СВЕТСКОМ ГЛАСУ! Докторке од којих је и Кризни штаб тражио савете у вези корона вируса
Вежбе за побољшање дисајне функције се примењују, независно од ковида, код болесника који имају астму, хроничну опструктивну болест плућа неке друге хроничне болести плућа.
- Вежбе које се сада примењују код ковида се не разликују много од th вежби и све се предузимају у циљу побољшања респираторне функције - каже др Мирјана Лукић начелница Службе физикалне медицине и рехабилитације КБЦ "др Драгиша Мишовић"
Вежбе се раде и са пацијентима који су у тежем стању и чије је лечење дуготрајно, како не би дошло до мишићне атрофије, слабости и осећаја замора.
- Код таквих пацијената још пре него што започнемо респираторну рехабилитацију започињемо моторну рехабилитацију. Почињемо са пасивним вежбама у постељи, затим постепено када постану будни и свесни почињемо да радимо активне вежбе и на крају вежбе дисања - наглашава др Татјана Милошевић.
Докторка Мирјана Лукић каже да се са пацијентима који су непокретни, имају тешку клничку слику, раде вежбе којима се спречава стварање дубоких венских тромбоза и вежбе које имају за циљ побољшање функције мишића који учествују у процесу дисања.
И кад оздраве од ковида, стручњаци саветују, пацијенти треба да наставе да раде вежбе дисања. То се препоручује и здравима, јер осим што се тако повећава капацитет плућа, избацују се и штетни гасови.
Вежбе треба радити два пута дневно по 15-ак минута, лагано и без напора. Ако не можете у парк, довољно је да их радите поред отвореног прозора.
ДР "МАСЕРАТИ" О СВИМ МЕРАМА ПРОТИВ КОРОНЕ: Певајте "диван дан" и перите руке, то је НАЈБОЉА ЗАШТИТА ОД КОРОНЕ
И ДАЉЕ ОСТАЈЕ НЕПОЗНАНИЦА: Како је могуће да се нека особа зарази КОРОНОМ ДВА ПУТА и шта се деси са плућима?
КОРОНА НЕ ПОПУШТА! СВЕ ВИШЕ ЗАРАЖЕНИХ: Ванредна ситуација у овом СРПСКОМ ГРАДУ продужена до 10. августа
"ПРЕЛЕЖИ И НЕ ЗНА СЕ КОЛИКО ЈЕ ЈОШ ЗАРАЗАН" Наши стручњаци тврде да постоје ДВА НАЧИНА ДА СЕ ИЗБОРИМО СА КОРОНОМ
"ВЕЋ СЕДАМ МЕСЕЦИ ЗБОГ КОРОНЕ НИСАМ ВИДЕЛА МАЈКУ И БРАТА, ОНИ СУ МИ СВЕ" Исповест Јелене (23) из Шапца