NAUČNICI KONAČNO DOŠLI DO OTKRIĆA: Kada je tačno korona virus stigao u Srbiju i koliko dugo hara našom zemljom?
Naučnici i lekari došli su do zaključka da je korona virus u Srbiju stigao mnogo ranije.
Rad srpskih naučnika s Medicinskog fakulteta objavljen 19. januara ove godine pokazuje da su naši eksperti posle višemesečnih analiza utvrdili da je 56-godišnji muškarac koji je umro u Srbiji 5. februara prošle godine posle teške, obostrane upale pluća zapravo preminuo od novog koronavirusa.
Prof. dr Slobodan Savić s Medicinskog fakulteta, koji je učestvovao u istraživanju zajedno sa dr Oliverom Stojkovićem sa Instituta za sudsku medicinu i Milenkom Bogdanovićem, asistentom na Medicinskom fakultetu, kaže da je takvih slučajeva verovatno bilo i ranije, ali da oni za sada nisu potvrđeni.
NOVI SOJ KORONE DONEO NOVE MERE: Šta nova odluka EU znači za srpske državljane?
STRAVA I UŽAS U KOVID AMBULANTI U BEOGRADU! Mladić saznao da je zaražen, pa hteo da POBIJE lekare
DA LI 15. FEBRUARA PADAJU MERE U SRBIJI: Medicinski "protiv" političkog dela Kriznog štaba, šta presuđuje?
Podsećanja radi, prvi zvanično potvrđeni slučaj zaraze koronavirusom u Srbiji potvrđen je 6. marta, a u vreme smrti 56-godišnjeg muškarca nije se ni znalo, niti se moglo utvrditi da se radi o smrti izazvanoj korona virusom.
Istraživanje svojih kolega je prokomentarisao i dr Predrag Kon, epidemiolog i član Kriznog štaba, koji je, između ostalog, rekao da ovo važno otkriće potvrđuje da je virus bio u cirkulaciji i mnogo pre prvog potvrđenog slučaja u Srbiji 6. marta.
Kako je to korona stigla u Srbiju mnogo pre nego što smo mislili? Evo hronologije.
31. decembar 2019: Kancelarija Svetske zdravstvene organizacije u Kini registruje saopštenje opštinske zdravstvene komisije u gradu Vuhanu na njihovom sajtu o slučajevima "viralne upale pluća" u tom gradu.
4. januar 2020: SZO tvituje da postoji klaster slučajeva upale pluća, bez smrtnih slučajeva, u Vuhanu.
9. januar 2020: SZO objaviljuje da su kineske vlasti utvrdile da je epidemija uzrokovana novim koronavirusom.
11. januar 2020: Kineski mediji izveštavaju o prvom slučaju smrti od novog koronavirusa.
23. januar 2020: SZO dokazuje mogućnost prenosa virusa Sars-Cov2 sa čoveka na čoveka.
24. januar 2020: U Evropi potvrđen prvi slučaj u Francuskoj.
Kraj januara 2020: Srpski lekari primećuju čudne slučajeve pneumonije, ali niko još ne sumnja na koronavirus.
1. februar 2020: U Srbiji 56-godišnji muškarac dobija veoma visoku temperaturu, ima otežano disanje, kašalj, krvavi ispljuvak.
5. februar 2020: Muškarac je primljen u jutarnjim satima u bolničku ustanovu u Srbiji. Lekari konstatuju sve ove simptome, a rentgenskim snimkom utvrđuju obostranu upalu pluća i akutni respiratorni sindrom. Bolest je bila uzela toliko maha da ništa nije moglo da se učini i pacijent umire.
7. februar 2020: Na Institutu za sudsku medicinu profesor Slobodan Savić sa Medicinskog fakulteta radi obdukciju 56-godišnjeg pacijenta koja je pokazala ono što su lekari već utvrdili: da je imao tešku obostranu upalu pluća, sa akutnim resporatornim sindromom, i utvrđeno je da se radi o prirodnoj smrti. Sačuvani su uzorci krvi, mokraće i tečnosti staklastog tela iz oka.
6. mart 2020: Muškarac (43) iz Bačke Topole je prvi pacijent u Srbiji kod koga je dokazano prisustvo virusa korona, potvrdio je ministar zdravlja Zlatibor Lončar.
11.mart 2020: Održan medicinski skup na kome se prvi put počelo razmišljati o tome da postoje slučajevi smrti uzrokovanih korona virusom koje su se u Srbiji desile pre nego što je prvi slučaj u našoj zemlji potvrđen, rekao je prof. dr Savić.
Kraj marta 2020: Formira se tim koji bi bio zadužen za istraživanje slučajeva smrti uzrokovanih korona virusom koje su se u Srbiji desile pre nego što je prvi slučaj u Srbiji potvrđen.
- Kada je počelo da se govori o koroni, kad sam pročitao više o tome, ja sam s kolegama razgovarao i rekao da mi je jako sumnjiv (stari) slučaj na kovid, ali nismo mogli da to potvrdimo. Mi smo imali zamrznut uzorak staklastog tela i kada smo (naknadno) posumnjali na kovid, bila je ideja da pokušamo da iz te tečnosti izolujemo virus - kaže profesor Savić.
Kraj aprila, početak maja 2020: - Uradili smo PCR prajemere koji su pokazali da je u pitanju korona virus kod čoveka kod kog je rađena obdukcija 7. februara - navodi prof. dr Oliver Stojković profesor sa Medicinskog fakulteta. Srpski naučnici sa dve metode dokazuju prisustvo novog koronavirusa u uzorcima staklastog tela iz oka 56-godišnjeg muškarca koji je preminuo 5. februara i pišu rad.
Leto 2020: U junu, julu i avgustu u svetu počinju da izlaze radovi koji su isključivali mogućnost prisustva virusa u staklastom telu. Ipak, kada su počeli da se pojavljuju rezultati, pokazalo se da kod 16 do 20 odsto pacijenata postoji i zahvaćenost staklastog tela virusom.
- Mi smo rad napisali veoma brzo i već u junu, julu počeli da ga šaljemo svim priznatim svetskim časopisima. Međutim, on nije objavljen iz dva razloga. Pod jedan, niko ranije nije objavio da se virus nalazi u tečnosti staklastog tela. Raniji radovi nisu to dokazivali. Drugo, krajem septembra su se pojavile dva nova rada koja su pokazala da je u oko 16 do 20 odsto slučajeva prisutan virus u staklastom telu - kaže dr Stojković.
19. januar 2021: Grupa od 13 srpskih naučnika okupljenih na Medicinskom fakultetu objavljuje naučni rad kojim se potvrđuje da se prva dokazana smrt povezana sa korona virusom u Evropi dogodila u Srbiji, i to 5. februara prošle godine.
Ipak, sve ovo nipošto ne znači da je korona virus u Evropi "potekao" iz Srbije, već samo da se radi o najstarijem dokazanom smrtnom slučaju zahvaljujući tome što su srpski naučnici sačuvali uzorke tkiva preminulog pacijenta čija im je klinička slika u to vreme bila sumnjiva.
Podsetimo, pre ovog istraživanja zvanično je prvi smrtni slučaj u Evropi potvrđen u Francuskoj 15. februara prošle godine.
Takođe ne znači ni da je preminuli 56-godišnji muškarac zaista bio nulti pacijent, bez navodnika, jer srpski lekari sada veruju da se koronavirus od tog 5. februara, pa sve do prvog zvanično potvrđenog slučaja u Srbiji, 6. marta, "švercovao" neprimećen u populaciji i među lekarima kao virus običnog gripa.
- Šta je virus čekao mesec dana? Moguće je da je po neki od prvih bolesnika promakao sa dijagnozom gripa. Ima osnova da se veruje i u sklonost virusa da potiskuju jedni druge, poznatu pod nazivom interferencija. To je fenomen koji postoji na pojedinačnom nivou, pa je malo verovatno da će dete istovremeno oboleti od malih i ovčijih boginja, ali se odnosi i na populaciju. Otuda se, recimo, smenjuju epidemijski talasi infekcija disajnih organa izazvanih rinovirusima, respiratornim sincicijalnim virusima i uzročnicima grip - objasnio je epidemilog prof. dr Zoran Radovanović pre nekoliko dana u autorskom tekstu.