НАУЧНИЦИ КОНАЧНО ДОШЛИ ДО ОТКРИЋА: Када је тачно корона вирус стигао у Србију и колико дуго хара нашом земљом?
Научници и лекари дошли су до закључка да је корона вирус у Србију стигао много раније.
Рад српских научника с Медицинског факултета објављен 19. јануара ове године показује да су наши експерти после вишемесечних анализа утврдили да је 56-годишњи мушкарац који је умро у Србији 5. фебруара прошле године после тешке, обостране упале плућа заправо преминуо од новог коронавируса.
Проф. др Слободан Савић с Медицинског факултета, који је учествовао у истраживању заједно са др Оливером Стојковићем са Института за судску медицину и Миленком Богдановићем, асистентом на Медицинском факултету, каже да је таквих случајева вероватно било и раније, али да они за сада нису потврђени.
НОВИ СОЈ КОРОНЕ ДОНЕО НОВЕ МЕРЕ: Шта нова одлука ЕУ значи за српске држављане?
СТРАВА И УЖАС У КОВИД АМБУЛАНТИ У БЕОГРАДУ! Младић сазнао да је заражен, па хтео да ПОБИЈЕ лекаре
ДА ЛИ 15. ФЕБРУАРА ПАДАЈУ МЕРЕ У СРБИЈИ: Медицински "против" политичког дела Кризног штаба, шта пресуђује?
Подсећања ради, први званично потврђени случај заразе коронавирусом у Србији потврђен је 6. марта, а у време смрти 56-годишњег мушкарца није се ни знало, нити се могло утврдити да се ради о смрти изазваној корона вирусом.
Истраживање својих колега је прокоментарисао и др Предраг Кон, епидемиолог и члан Кризног штаба, који је, између осталог, рекао да ово важно откриће потврђује да је вирус био у циркулацији и много пре првог потврђеног случаја у Србији 6. марта.
Како је то корона стигла у Србију много пре него што смо мислили? Ево хронологије.
31. децембар 2019: Канцеларија Светске здравствене организације у Кини региструје саопштење општинске здравствене комисије у граду Вухану на њиховом сајту о случајевима "виралне упале плућа" у том граду.
4. јануар 2020: СЗО твитује да постоји кластер случајева упале плућа, без смртних случајева, у Вухану.
9. јануар 2020: СЗО објавиљује да су кинеске власти утврдиле да је епидемија узрокована новим коронавирусом.
11. јануар 2020: Кинески медији извештавају о првом случају смрти од новог коронавируса.
23. јануар 2020: СЗО доказује могућност преноса вируса Сарс-Цов2 са човека на човека.
24. јануар 2020: У Европи потврђен први случај у Француској.
Крај јануара 2020: Српски лекари примећују чудне случајеве пнеумоније, али нико још не сумња на коронавирус.
1. фебруар 2020: У Србији 56-годишњи мушкарац добија веома високу температуру, има отежано дисање, кашаљ, крвави испљувак.
5. фебруар 2020: Мушкарац је примљен у јутарњим сатима у болничку установу у Србији. Лекари констатују све ове симптоме, а рентгенским снимком утврђују обострану упалу плућа и акутни респираторни синдром. Болест је била узела толико маха да ништа није могло да се учини и пацијент умире.
7. фебруар 2020: На Институту за судску медицину професор Слободан Савић са Медицинског факултета ради обдукцију 56-годишњег пацијента која је показала оно што су лекари већ утврдили: да је имао тешку обострану упалу плућа, са акутним респораторним синдромом, и утврђено је да се ради о природној смрти. Сачувани су узорци крви, мокраће и течности стакластог тела из ока.
6. март 2020: Мушкарац (43) из Бачке Тополе је први пацијент у Србији код кога је доказано присуство вируса корона, потврдио је министар здравља Златибор Лончар.
11.март 2020: Одржан медицински скуп на коме се први пут почело размишљати о томе да постоје случајеви смрти узрокованих корона вирусом које су се у Србији десиле пре него што је први случај у нашој земљи потврђен, рекао је проф. др Савић.
Крај марта 2020: Формира се тим који би био задужен за истраживање случајева смрти узрокованих корона вирусом које су се у Србији десиле пре него што је први случај у Србији потврђен.
- Када је почело да се говори о корони, кад сам прочитао више о томе, ја сам с колегама разговарао и рекао да ми је јако сумњив (стари) случај на ковид, али нисмо могли да то потврдимо. Ми смо имали замрзнут узорак стакластог тела и када смо (накнадно) посумњали на ковид, била је идеја да покушамо да из те течности изолујемо вирус - каже професор Савић.
Крај априла, почетак маја 2020: - Урадили смо ПЦР прајемере који су показали да је у питању корона вирус код човека код ког је рађена обдукција 7. фебруара - наводи проф. др Оливер Стојковић професор са Медицинског факултета. Српски научници са две методе доказују присуство новог коронавируса у узорцима стакластог тела из ока 56-годишњег мушкарца који је преминуо 5. фебруара и пишу рад.
Лето 2020: У јуну, јулу и августу у свету почињу да излазе радови који су искључивали могућност присуства вируса у стакластом телу. Ипак, када су почели да се појављују резултати, показало се да код 16 до 20 одсто пацијената постоји и захваћеност стакластог тела вирусом.
- Ми смо рад написали веома брзо и већ у јуну, јулу почели да га шаљемо свим признатим светским часописима. Међутим, он није објављен из два разлога. Под један, нико раније није објавио да се вирус налази у течности стакластог тела. Ранији радови нису то доказивали. Друго, крајем септембра су се појавиле два нова рада која су показала да је у око 16 до 20 одсто случајева присутан вирус у стакластом телу - каже др Стојковић.
19. јануар 2021: Група од 13 српских научника окупљених на Медицинском факултету објављује научни рад којим се потврђује да се прва доказана смрт повезана са корона вирусом у Европи догодила у Србији, и то 5. фебруара прошле године.
Ипак, све ово нипошто не значи да је корона вирус у Европи "потекао" из Србије, већ само да се ради о најстаријем доказаном смртном случају захваљујући томе што су српски научници сачували узорке ткива преминулог пацијента чија им је клиничка слика у то време била сумњива.
Подсетимо, пре овог истраживања званично је први смртни случај у Европи потврђен у Француској 15. фебруара прошле године.
Такође не значи ни да је преминули 56-годишњи мушкарац заиста био нулти пацијент, без наводника, јер српски лекари сада верују да се коронавирус од тог 5. фебруара, па све до првог званично потврђеног случаја у Србији, 6. марта, "шверцовао" непримећен у популацији и међу лекарима као вирус обичног грипа.
- Шта је вирус чекао месец дана? Могуће је да је по неки од првих болесника промакао са дијагнозом грипа. Има основа да се верује и у склоност вируса да потискују једни друге, познату под називом интерференција. То је феномен који постоји на појединачном нивоу, па је мало вероватно да ће дете истовремено оболети од малих и овчијих богиња, али се односи и на популацију. Отуда се, рецимо, смењују епидемијски таласи инфекција дисајних органа изазваних риновирусима, респираторним синцицијалним вирусима и узрочницима грип - објаснио је епидемилог проф. др Зоран Радовановић пре неколико дана у ауторском тексту.