Ne može "neće mene mlad sam ja": EVO ZAŠTO SU NOĆNI KLUBOVI NAJVEĆE LEGLO ZARAZE, struka izdala upozorenje
Pod dejstvom alkohola skloni smo tome da zanemarimo mere predostrožnosti i zaboravimo na opasnost koja vreba
U Srbiji je zabeležen porast novozaraženih, a među inficiranim najviše je osoba mlađe populacije i srednjih godina.
Direktorka Instituta za javno zdravlje ''Dr Milan Jovanović Batut'' Verica Jovanović izjavila je juče za RTS da je kovid-19 nepredvidiv virus i da su njegovo naglo širenje izazvala okupljanja mladih u manjim kolektivima i noćni izlasci.
Pored sportskih utakmica i turnira, koji su takođed oprineli širenju virusa, ipak se ističu noćni klubovi kao najveće "leglo zaraze". Zašto je to tako? Zašto se u klubovima i barovima virus najlakše širi?
Ćerka dr Lazića emotivnim govorom primila orden u očevo ime: "Srbi, gde god da ste, ne dajte svoje svetinje"
SRPSKO SELO SA NAJTUŽNIJIM IMENOM: Priča o tome kako je dobilo naziv i danas izaziva jezu
KORONA OPET HARA SRBIJOM: Dva grada uvela vanredno stanje, ista mera moguća i u Beogradu?
Objašnjenje je vrlo jednostavno. Na ovim mestima muzika je najčešće vrlo glasna, zbog čega su njihovi posetioci, ukoliko uopšte žele da komuniciraju, prinuđeni da se približe jedni drugima i tako olakšaju prenos virusa.
Osim toga, pod dejstvom alkohola skloni smo tome da zanemarimo mere predostrožnosti i zaboravimo na opasnost koja vreba.
- Ako odu u bar ili klub, ljudi žele da se druže i zabavljaju, a ne da razmišljaju o društvenoj distanci - kaže je dr Amiš Adalijaa, viši naučnik u Centru za zdravstveno osiguranje Džon Hopkins univerziteta u Baltimoru.
- Oni najčešće konzumiraju alkohol, što čini da kočnice "popuštaju". Zbog buke su prinuđeni da pričaju glasno i nadvikuju se, što znači da će ispuštati više "kapljica" iz grla.
Povrh svega, sama zamisao zabave na ovakvim mestima ne uklapa se uz nošenje maski i druge zaštitne opreme, što je najbolji način da spreči širenje zaraze.
I naši i strani stručnjaci ističu da mlađa populacija, koja najčešće obilazi ovakva mesta, smatra da je na neki način "otporna" na virus (po principu "neće mene, ja sam mlad/a"), zbog čega i ne poštuje mere prevencije.
Donekle, to je istina, jer prema statistikama samo 1 od 1.000 pacijenata obolelih od kovid-19 premine od posledica ove bolesti.
Iz ovog razloga su u nekoliko američkh država ponovo uvedene rigorozne mere, a koje podrazumevaju zatvaranje kafića, klubova i barova.
U Novom Pazaru, u kojem je juče zbog velikog broja zaraženih proglašena vanredna situacija, zatvoreni su vrtići, igraonice, penzionerski klubovi... Danas je i u Kragujevcu proglašena vanredna situacija, a kako medicinski krizni štab ističe, razmatra se uvođenje oštrijih mera (pored obaveznohg nođšenja maski u gradskom prevozu)...
NASTAVAK BORBE S PANDEMIJOM: Srbija donirala još 100.000 evra za razvoj vakcine protiv korone
NE SMIRUJE SE ŠIRENJE KORONE: U ustanovama socijalne zastite i domovima za stare obolelo 166 lica
NEVIĐENA PROMENA VREMENA: Danas smo se kuvali na velikoj vrućini, a u narednom periodu sledi VELIKI PREOKRET
Sutra slavimo VIDOVDAN, a po verovanju OVE VEČERI se DOGAĐAJU ČUDA! Tužan je praznik za sve Srbe, a OVE POSLOVE vernici nikako ne smeju raditi
KORONA U OBRENOVCU: Jedan korisnik Gerontološkog centra smešten u bolnicu