Не може "неће мене млад сам ја": ЕВО ЗАШТО СУ НОЋНИ КЛУБОВИ НАЈВЕЋЕ ЛЕГЛО ЗАРАЗЕ, струка издала упозорење
Под дејством алкохола склони смо томе да занемаримо мере предострожности и заборавимо на опасност која вреба
У Србији је забележен пораст новозаражених, а међу инфицираним највише је особа млађе популације и средњих година.
Директорка Института за јавно здравље ''Др Милан Јовановић Батут'' Верица Јовановић изјавила је јуче за РТС да је ковид-19 непредвидив вирус и да су његово нагло ширење изазвала окупљања младих у мањим колективима и ноћни изласци.
Поред спортских утакмица и турнира, који су такођед опринели ширењу вируса, ипак се истичу ноћни клубови као највеће "легло заразе". Зашто је то тако? Зашто се у клубовима и баровима вирус најлакше шири?
Ћерка др Лазића емотивним говором примила орден у очево име: "Срби, где год да сте, не дајте своје светиње"
СРПСКО СЕЛО СА НАЈТУЖНИЈИМ ИМЕНОМ: Прича о томе како је добило назив и данас изазива језу
КОРОНА ОПЕТ ХАРА СРБИЈОМ: Два града увела ванредно стање, иста мера могућа и у Београду?
Објашњење је врло једноставно. На овим местима музика је најчешће врло гласна, због чега су њихови посетиоци, уколико уопште желе да комуницирају, принуђени да се приближе једни другима и тако олакшају пренос вируса.
Осим тога, под дејством алкохола склони смо томе да занемаримо мере предострожности и заборавимо на опасност која вреба.
- Ако оду у бар или клуб, људи желе да се друже и забављају, а не да размишљају о друштвеној дистанци - каже је др Амиш Адалијаа, виши научник у Центру за здравствено осигурање Џон Хопкинс универзитета у Балтимору.
- Они најчешће конзумирају алкохол, што чини да кочнице "попуштају". Због буке су принуђени да причају гласно и надвикују се, што значи да ће испуштати више "капљица" из грла.
Поврх свега, сама замисао забаве на оваквим местима не уклапа се уз ношење маски и друге заштитне опреме, што је најбољи начин да спречи ширење заразе.
И наши и страни стручњаци истичу да млађа популација, која најчешће обилази оваква места, сматра да је на неки начин "отпорна" на вирус (по принципу "неће мене, ја сам млад/а"), због чега и не поштује мере превенције.
Донекле, то је истина, јер према статистикама само 1 од 1.000 пацијената оболелих од ковид-19 премине од последица ове болести.
Из овог разлога су у неколико америчкх држава поново уведене ригорозне мере, а које подразумевају затварање кафића, клубова и барова.
У Новом Пазару, у којем је јуче због великог броја заражених проглашена ванредна ситуација, затворени су вртићи, играонице, пензионерски клубови... Данас је и у Крагујевцу проглашена ванредна ситуација, а како медицински кризни штаб истиче, разматра се увођење оштријих мера (поред обавезнохг нођшења маски у градском превозу)...
НАСТАВАК БОРБЕ С ПАНДЕМИЈОМ: Србија донирала још 100.000 евра за развој вакцине против короне
НЕ СМИРУЈЕ СЕ ШИРЕЊЕ КОРОНЕ: У установама социјалне застите и домовима за старе оболело 166 лица
НЕВИЂЕНА ПРОМЕНА ВРЕМЕНА: Данас смо се кували на великој врућини, а у наредном периоду следи ВЕЛИКИ ПРЕОКРЕТ
Сутра славимо ВИДОВДАН, а по веровању ОВЕ ВЕЧЕРИ се ДОГАЂАЈУ ЧУДА! Тужан је празник за све Србе, а ОВЕ ПОСЛОВЕ верници никако не смеју радити
КОРОНА У ОБРЕНОВЦУ: Један корисник Геронтолошког центра смештен у болницу