"Niko neće raditi više nego što zakon predviđa" MINISTAR ŠARČEVIĆ O VAŽNIM PITANJIMA KOJA MORE I ĐAKE I RODITELJE
Škole u narednim danima treba da izveste Ministarstvo za koji su se model odlučile i kako će organizovati nastavu
Prema trenutnim procenama Ministarstva prosvete, više od 50 odsto školskih ustanova ima mogućnost da kompletnu nastavu održi u učionicama a da budu zadovoljeni svi zdravstveni i bezbednosni uslovi zbog epidemije Covida 19.
"NA KORAK JE DA UMRE, A IMA 21 GODINU" Ispovest majke Predraga iz Leskovca koji je 17 DANA bio na respiratoru
OVA MESTA SU "CRNE TAČKE" ZA VOZAČE U SRBIJI! Evo o kom važnom PUTU je reč!
SRBIJA DONELA KONAČNU ODLUKU! Za ulazak u našu zemlju OVIM SUSEDIMA će biti obavezan PCR test
Ministarstvo prosvete uradilo je preporuke i smernice za sve nivoe obrazovanja od 1. septembra koji su upućeni direktorima škola. Tokom leta snimani su i časovi. Škole dobijaju matricu i načine na koje mogu organizovati nastavu, ali imaju i autonomiju u odlučivanju.
Ova autonomija praktično znači da direktori i nastavno osoblje u okviru ponuđenih modela nastave mogu da izaberu i usklade nastavni program koji odgovara specifičnosti baš njihove škole. Te specifičnosti se odnose ne samo na prostor u školi i broj đaka, što je presudno zbog segmenta ispunjenja svih zdravstvenih uslova, već i na broj učitelja.
Škole u narednim danima treba da izveste Ministarstvo za koji su se model odlučile i kako će organizovati nastavu. Uputstva su dobili, a sada su na redu da svoj deo posla odrade učitelji, profesori i direktori.
Međutim, nakon predstavljanja osnove nastavnog programa za početak školske godine, otvorena su pitanja za koja su javnosti potrebna dodatna pojašnjenja.
-Ima roditelja koji se boje da decu pošalju u školu. Imali su bolest u kući, trauma i taj strah je osnovan. Međutim, savetujem svima da se, uz mere opreza, vratimo normalnom životu. Ministarstvo i deo profesora radio je tokom leta. Časovi onlajn nastave nisu problem i potreba za njima nije samo zbog onih roditelja koji imaju bojazan, već i zbog same prirode epidemije koja je nepredvidiva, jer ne možemo isključiti mogućnost da će u jednom trenutku nastava iznova morati da bude na daljinu - kaže Šarčević, i dodaje:
- Tokom septembra, ukoliko se roditelji boje, čekaju da vide kako će izgledati kada đaci krenu u školu, i tu mislim isključivo na kovid, neće morati da donose opravdanja. Nastava na daljinu je omogućena, ali odgovara se isključivo u školi. Međutim, ukoliko epidemiološka situacija bude povoljna, normalno je i da se svi vratimo svojim obavezama, pa tako i đaci. Mesto đacima je u školskim klupama, sa njihovim učiteljima i drugarima, uz poštovanje svih propisanih zdravstvenih mera.
- Od ukupnog broja dece do 12 godina, prema analizi, petina roditelja zbog obaveza i posla ne može da ostane s njima kod kuće. To jeste čitava mala armija dece. Produženi boravak će funkcionisati, ima svoj prostor i svoje nastavnike. Kako sada stvari stoje, reč je o istom broju đaka kao i proteklih godina. Dakle, manje-više je taj broj standardan.
Pojedini sindikati su se usprotivili planu navodeći da će učitelji i profesori zbog podele odeljenja na grupe raditi više smena.
- Niko neće raditi više nego što zakon predviđa. U ovom segmentu moramo ipak biti svi korektni, jer činjenica je da smo svi u uslovima koji, da jednostavno kažem, nisu normalni. Taj argument da će raditi više pojedini baziraju na priči o dve smene, jer će se negde, gde ima potrebe, odeljenja deliti u dve grupe. Međutim, u skladu sa zakonom i pedagoškim normama, radno vreme se meri kroz satnice. Pedagoška norma je 40 sati.
- Uzmimo primer učitelja od 1. do 4. razreda. Njegovo odeljenje se, primera radi, deli u dve grupe, ima časove od po 30 minuta i određeni broj časova. Učitelj koji sa svojim klincima ima četiri časa skraćena na po pola sata ima u svojoj radnoj listi prostor da sa prvom grupom započne posao i sa drugom odmah potom u nizu i završi. U njihovo vreme ulaze i drugi profesori, poput, na primer, profesora jezika. Zabluda je da je radio dve smene taj isti učitelj, on ne radi dve smene, već ima svoju normu u skladu sa zakonom. Dakle, nije sa dve grupe radio u dve smene, niti preko norme.
Šarčević objašnjava i kakva je situacija po tom pitanju sa starijim razredima osnovne škole i srednjim školama.
- Ni u odeljenjima od 5. do 8. razreda ni u srednjoj školi nastavnici i profesori ne rade u dve smene, već će kod njih biti i manje rada u satima, tj. časovima. Oni imaju rad uživo i druga smena je onlajn (tamo gde bude takva podela nastave). Kod starijih razreda osnovne i srednje nastavni kadar ulazi u nastavu s otprilike dve trećine vremena. Međutim, njihova nastava nije u potpunosti zastupljena uživo, već je i na TV kanalima. Takođe, pojedine škole neće ni morati da dele razrede.
- Grubo posmatrano, časovi jesu kraći, a u fondu nastave uživo insistiraće se na glavnim nastavnim sadržajima poput maternjeg i književnosti, matematici... Modeli nastave su odrađeni tako da se ide na glavne sadržaje nastavnog programa kada je reč o nastavi uživo, odnosno delu u školskim klupama. Celokupan nastavni sadržaj je upotpunjen nastavom na platformama i Ministarstvo je obezbedilo različite alatke nastavnom kadru i školama. I taj oblik komunikacije profesora i đaka za pojedine nastavne sadržaje, eseje... pokazao se veoma korisnim i uspešnim, posebno u višim razredima. Imamo i onlajn za sve sadržaje od predškolskog do četvrtog srednje, deca će moći da vraćaju nastavu, uče i odatle. Idealne uslove nema niko u svetu.
Moramo da budemo svesni da je vanredna situacija
Ministar Šarčević kaže da je Ministarstvo poslalo uputstvo svim školama, da se održavaju sastanci sa načelnicima školskih uprava, kao i sastanci sa reprezentativnim sindikatima.
- Imamo i nastavni kadar koji su tehnološki viškovi i za to dobijaju novac iz budžeta. I oni koji su plaćeni mogu i treba da se uključe u nastavu gde god za to postoji potreba. Međutim, imam potrebu da kažem ono čega treba da smo svi svesni - pandemija je, ne radimo u normalnim okolnostima, niti onim na koje smo navikli. Može se dogoditi da se situacija svugde u svetu pa i kod nas pogorša i tada ćemo silom prilika preći na onlajn. Tu neće biti ni takozvanih smena, niti sati. Može se dogoditi i da se virus potpuno suzbije i da se sasvim vratimo školi na koju smo navikli.
SUPERBAKA IZ ČAJETINE! Pobedila koronu u devetoj deceniji života: A ono što ima da poruči treba svi da čuju
LEK ILI ŠEĆERNA VODICA U SLUŽBI SVETSKE POLITIKE: Srpska doktorka objasnila SVE o ruskoj vakcini
ČUDO U LESKOVCU, MLADIĆ SE VRATIO IZ MRTVIH! DAVALI SU MU JOŠ POLA SATA ŽIVOTA: Otkazivalo mu srce i pluća
"ODMAH BIH JE PRIMILA" SVE O RUSKOJ VAKCINI: Dr Gligić uverena u stručnost ruskih biologa, EVO I ZAŠTO!