NOVA GODINA SE NIJE UVEK OBELEŽAVALA 1. JANUARA: Ko je i kako odlučio da to bude baš ovaj dan?
Ovaj fenomen proslave i dočeka nove godine u svim kulturama se proslavlja kao praznik smene doba – odlazak starog i početak novog perioda
Približava se i kraj 2021. godine. Sa nestrpljenjem očekujemo novu godinu i taj 1. kada i zvanično počinje nova 2022. godina.
ZAŠTO SE BAŠ ZVEZDA STAVLJA NA VRH JELKE? Evo zašto je veoma bitno da ispoštujete ovo pravilo
SVE KOVID MERE NA JEDNOM MESTU: Evo koje su na snazi, a kojih bi trebalo da se pridržavamo tokom praznika
NIKAKO NE GASITE VATRU VODOM U OVIM SLUČAJEVIMA: Glavna pravila ponašanja koja morate da znate ukoliko dođe do požara
Doček Nove godine predstavlja jedan od najstarijih običaja koji je prihvatio veliki broj ljudi širom sveta. Međutim, da li znate da se nova godina nije uvek obeležavala baš u noći 31. decembar na 1. januar. Mnogi su smenu doba obeležavali u proleće ili čak u jesen.
Ovaj fenomen proslave i dočeka nove godine u svim kulturama se proslavlja kao praznik smene doba – odlazak starog i početak novog perioda.
Naime, u drevnom Egiptu prvi dan godine bio je 20. jul i slavio se svečanostima u čast boginje Izide. Za Vavilonce, Persijance i Kineze Nova godina je bila praznik podmlađenog, prolećnog Sunca, a i kod starih Grka je početak godine bio vezan za Sunčevo kretanje. Po nekim mišljenjima prvi koji su slavili Novu godinu bili su Kinezi. Drugi pak misle da su to bili stari Germani ili Rimljani. U antičkom Rimu dolazak nove godine prvo se proslavljao 1. marta, negde oko prolećne ravnodnevnice, jer se tada priroda budila, a dani postajali duži od noći.
Rimljani su proslavu premestili na 1. januara od 153. godine stare ere i slavili su je kao simbol početka novog života i novih nada za budućnost, a to značenje se zadržalo sve do današnjih dana.
Tokom dobrog dela srednjeg veka za početak godine uzimao se najradosniji hrišćanski praznik – Božić. Tek od 12. veka i crkva je polako prihvatila 1. januar kao prvi dan nove godine.
Proslava novogodišnje noći pomerena je za januar zato što je to bio početak civilne godine, dan kada su novoizabrani konzuli stupali na vlast. Mnogi su ipak nastavili da je slave 1. marta. pa je 46. godine pre nove ere, Julije Cezar predstavio novi solarni kalendar koji je pokazivao da godina počinje tačno 1. januara, i zakonom je propisano da se taj dan obeležava kao početak.
Ni danas nije isto u svim zemljama sveta
Kada zaista počinje sledeća godina ni danas nije svude isto. Većina razvijenih zemalja je prihvatila računanje vremena po gregorijanskom kalendaru i početak nove godine računa od 1. januara, ali npr. Jevreji slave 6. septembar, Kinezi krajem januara ili početkom februara, dok Indijci imaju čak nekoliko Novih godina.
U našoj zemlji, pored tradicionalnog dočeka 31. decembra slavimo i Srpsku novu godinu 13. januara.