Ako imate OVAKVIH 10 DINARA možete ZARADITI HILJADE EVRA! Dobro pogledajte novčanice (FOTO)
Dobro pogledajte novčanicu.
Sa novčanicom od 10 dinara više ništa ne možete da kupite, ali ako posedujete onu iz 1885. godine – 10 dinara vredi mnogo, mnogo više.
OVO JE NOVINA NA BANKOMATIMA! Građani će sada moći podizati i ovakav novac
NOVČANICE EVRA ODLAZE U ISTORIJU! Evo kada će dobiti REDIZAJN, 19 eksperata radiće na ovom projektu
GRAĐANI PAZITE SE, PREVARE SU NA SVAKOM ĆOŠKU! Falsifikatori i dalje varaju, ovu novčanicu najviše koriste
Kako tvrde kolekcionari za nju u Srbiji danas možete da dobijete od 3.000 do 8.000 evra. Ova novčanica je vredna zbog toga što je retka. Veliki deo tih novčanica povučene su iz upotrebe, a deo njih je izgubljen pa su upravo iz tog razloga "pravo malo bogatstvo".
Hartija ove novčanice je bela, sa vodotiskom oznake vrednosti ("DESET DINARA" - ćirilicom). U literaturi se navodi da je hartija prevučena žutom mrežicom, a tehnolozi objašnjavaju da je u pitanju impregnacija hartije.
Graver za novčanicu od 10 dinara iz 1876. godine bio je L. Dumont iz Pariza, a nije poznato ko je izvršio prepravke klišea za ovu novčanicu iz 1885. godine. Veličina novčanice je 131 x 96 mm. Na licu banknote su crteži i tekstovi. Glavni tekst se nalazi na sredini lica.
Na novčanici se nalazi: u sredini gornjeg dela je crtež poprsja kralja Milana Obrenovića (knjaz srpski 1868-1882., kralj Srbije 1882-1889); u sredini donjeg dela je grb Kraljevine Srbije; sa leve strane je crtež žene u narodnoj nošnji, sa snopom žita i srpom; sa desne strane je crtež srpskog vojnika onog vremena sa puškom.
Ispod ženske figure je ovalni okvir, u kome je tekst "Zakon od 23. Septembra 1885." (što će reći Zakon o izmeni i dopuni Zakona o Narodnoj banci od 6. januara 1883. godine), a ispod crteža vojnika je takođe ovalni okvir u kome je tekst "§ 145 kr. zak. falsifikovanje banknota kazni se robijom". Ispod grba je uokvirena cifra "10".
Strast sakupljanja starog novca u Srbiji nije ni približno retka kao skupocene novčanice. Ovim hobijem se bavi par desetina hiljada ljudi, a za najvrednijim primercima vlada prava pomama. Ovaj hobi naziva se i numizmatika, a u Srbiji postoji najmanje tridesetak numizmatičarskih udruženja i čak 10.000 hiljada slobodnih kolekcionara.