NOVO ISTRAŽIVANJE NAUČNIKA DONOSI JOŠ JEDNU OPASNOST: Svaka šesta osoba nakon kovida razvije novo oboljenje!
Otkriveno je da je većina dijagnoza češća nakon kovida nego nakon gripa ili drugih respiratornih infekcija
Svaka osma osoba koja je preležala virus korona u riziku je da oboli od neke psihijatrijske ili neurološke bolesti u roku od šest meseci od zaražavanja, pokazalo je nedavno istraživanje koje su sproveli naučnici sa Univerziteta Oksford, prenosi Gardijan.
HAOS U ITALIJI: Stanovnici Lombardije ne žele više da čekaju, predsednik podneo zahtev za nabavku ruske vakcine
ŠTO JE SIGURNO, SIGURNO JE: Obavezan karantin za putnike i posle vakcinacije protiv korona virusa?
PORAŽAVAJUĆA STATISTIKA STIŽE SA AMERIČKOG KONTINENTA: Odbijaju da se vakcinišu, ništa od kolektivnog imuniteta?
Ovo istraživanje sugeriše da kovid 19 može imati uticaja na mozak i centralni nervni sistem, a pregledano je 236.379 zdravstvenih kartona hospitalizovanih i nehospitalizovanih pacijenata u Americi s potvrđenom dijagnozom kovida.
Analiza, koja je uzela u obzir i faktore rizika kao što su starost, pol, rasa, osnovni fizički i mentalni uslovi i socijalno-ekonomska uskraćenost, otkrila je da je učestalost neuroloških ili psihijatrijskih stanja nakon kovida u roku od šest meseci bila 33,6 odsto!
- Otkriveno je da je većina dijagnoza češća nakon kovida nego nakon gripa ili drugih respiratornih infekcija, a uključuju: moždani udar, akutno krvarenje unutar lobanje ili mozga, demenciju i psihotične poremećaje. Jednom od devet pacijenata takođe je dijagnostikovana depresija ili moždani udar, uprkos tome što nije bio hospitalizovan s koronom, što je bilo iznenađujuće - rekao je autor istraživanja dr Mak Takuet sa Odseka za psihijatriju Univerziteta Oksford.
Psihijatar dr Ivica Mladenović kazao je da se u potpunosti slaže s kolegama sa Oksforda, kao i da je ovo očekivano.
- U psihijatrijskom smislu sada smo na vrhu ledenog brega, jer imamo trenutno enormno stresogenu situaciju u kojoj organizam, kako bi se odbranio, luči hormone koji nam daju snagu da preživimo stres. Ovo s koronom već vrlo dugo traje i problem nastaje kad stresogena situacija prođe, odbrambeni hormoni naglo padaju i dolazi do bumerang efekta. Očekujem da će se sve više javljati pacijenti s mentalnim poremećajima izazvanim stresom, pre svega depresijom, ali i kratkim fitiljem, implusivnim reakcijama, s problemima u porodici, pa i begom u psihoaktivne supstance. Sve ono što se gomilalo mesecima, plus ekonomski ili egzistencijalni problemi, nažalost, doći će na naplatu - objasnio je dr Mladenović.