O ZARAŽENOM PUTNIKU MINISTARSTVO U SRBIJI ODMAH SAZNA: Predstavljen proces epidemiološke kontrole na granicama
Informacije o očuvanju zdravlja dostupne su svima koji ovde žive a onima koji dolaze iz inostranstva ili se vraćaju u Srbiju.
Do sada su se pojačane mere epidemiološke kontrole na granicama odnosile na aerodrome ali od nedavno putnici koji ulaze u Srbiju detaljnije se proveravaju i na drumskim prelazima. Kako to u praksi izgleda?
BEZ POLICIJSKOG ČASA U BEOGRADU: Od danas u prestonici stupaju na snagu STROŽE MERE koje se moraju poštovati
SVI DETALJI NA JEDNOM MESTU: U ovim ustanovama se možete testirati na LIČNI ZAHTEV, ovo su cene i procedure
KONAČNO DOBRE VESTI: Smanjuje se broj novoobolelih u Zlatiborskom okrugu
Ministarstvu zdravlja danas je stigla najava da će u određeno vreme granični prelaz Horgoš preći osoba koja je u Mađarskoj evidentirana kao kovid pozitivna.
Sličnu informaciju dobiće sanitarna inspekcija ovog ministarstva od grčkih vlasti, onoga dana kada se naši putnici koji su na Halkidikiju, Eviji i drugim turističkim mestima bili pozitivni na kovid test budu vraćali kući.
Takvo je pravilo – o putnicima koji imaju simptome ili su zaraženi, a ulaze u našu zemlju, mora se znati sve. Oni su pod stalnom kontrolom, bez obzira na to da li su naši ili strani državljani.
- Dalje se putnik smešta u adekvatnu zdravstvenu insistuciju i prema njima se preduzimaju sve mere propisane protokolom - navodi Raša Milanov, granični sanitarni inspektor.
Povećan je nadzor na svim granicama. Do sada su se pojačane mere odnosile na aerodrome ali od nedavno putnici koji ulaze u našu zemlju detaljnije se proveravaju i na drumskim prelazima.
Oni sumnjivi odmah se šalju na Institut za javno zdravlje gde im se uzimaju anamnestički podaci, podaci o tome koliko su dugo bili van zemlje, gde su tačno bili i da li su imali kontakte sa obolelima.
Sanitarna inspekcija proverava zaražene u kućnoj izolaciji
Ne prepustaju se slučaju ni osobe koje se po preporuci infektologa šalju u kućnu izolaciju jer imaju blage simptome ili su asimptomatski.
Kontrolu nad njima preuzimaju policija i sanitarna inspekcija Ministarstva zdravlja.
Neki ponekad nemaju dovoljno razvijenu svest i odgovornost prema opasnim zaraznim bolestima, pa krše mere izolacije koje su zakonom jasno definisane.
- Mogu se preduzeti zakonske mere koje su u novčanom iznosu, ali i zatvorska kazna ako se za to steknu uslovi - dodaje Milanov.
Nadamo se da će nesavesnih biti sve manje jer ne bi trebalo da svojom nemarnošću ugrožavaju svoje ili tuđe živote.
U okviru pasoške kontrole dele se zdravstvena upozorenja u pisanoj formi na srpskom ili engleskom jeziku, zahvaljujući čemu će znati kome i na koje brojeve telefona mogu da se obrate ukoliko posumnjaju na bilo kakav simptom bolesti.