О ЗАРАЖЕНОМ ПУТНИКУ МИНИСТАРСТВО У СРБИЈИ ОДМАХ САЗНА: Представљен процес епидемиолошке контроле на границама
Информације о очувању здравља доступне су свима који овде живе а онима који долазе из иностранства или се враћају у Србију.
До сада су се појачане мере епидемиолошке контроле на границама односиле на аеродроме али од недавно путници који улазе у Србију детаљније се проверавају и на друмским прелазима. Како то у пракси изгледа?
БЕЗ ПОЛИЦИЈСКОГ ЧАСА У БЕОГРАДУ: Од данас у престоници ступају на снагу СТРОЖЕ МЕРЕ које се морају поштовати
СВИ ДЕТАЉИ НА ЈЕДНОМ МЕСТУ: У овим установама се можете тестирати на ЛИЧНИ ЗАХТЕВ, ово су цене и процедуре
КОНАЧНО ДОБРЕ ВЕСТИ: Смањује се број новооболелих у Златиборском округу
Министарству здравља данас је стигла најава да ће у одређено време гранични прелаз Хоргош прећи особа која је у Мађарској евидентирана као ковид позитивна.
Сличну информацију добиће санитарна инспекција овог министарства од грчких власти, онога дана када се наши путници који су на Халкидикију, Евији и другим туристичким местима били позитивни на ковид тест буду враћали кући.
Такво је правило – о путницима који имају симптоме или су заражени, а улазе у нашу земљу, мора се знати све. Они су под сталном контролом, без обзира на то да ли су наши или страни држављани.
- Даље се путник смешта у адекватну здравствену инсистуцију и према њима се предузимају све мере прописане протоколом - наводи Раша Миланов, гранични санитарни инспектор.
Повећан је надзор на свим границама. До сада су се појачане мере односиле на аеродроме али од недавно путници који улазе у нашу земљу детаљније се проверавају и на друмским прелазима.
Они сумњиви одмах се шаљу на Институт за јавно здравље где им се узимају анамнестички подаци, подаци о томе колико су дуго били ван земље, где су тачно били и да ли су имали контакте са оболелима.
Санитарна инспекција проверава заражене у кућној изолацији
Не препустају се случају ни особе које се по препоруци инфектолога шаљу у кућну изолацију јер имају благе симптоме или су асимптоматски.
Контролу над њима преузимају полиција и санитарна инспекција Министарства здравља.
Неки понекад немају довољно развијену свест и одговорност према опасним заразним болестима, па крше мере изолације које су законом јасно дефинисане.
- Могу се предузети законске мере које су у новчаном износу, али и затворска казна ако се за то стекну услови - додаје Миланов.
Надамо се да ће несавесних бити све мање јер не би требало да својом немарношћу угрожавају своје или туђе животе.
У оквиру пасошке контроле деле се здравствена упозорења у писаној форми на српском или енглеском језику, захваљујући чему ће знати коме и на које бројеве телефона могу да се обрате уколико посумњају на било какав симптом болести.