OBIČNA PREHLADA NAM DONOSI ANTITELA NA KORONU? Naučnici došli do novih saznanja koja donose dobre vesti
Ipak, ovo otkriće zahteva kompleksnija istraživanja, pa je u toku i opsežnija studija koju sprovode dva fakulteta Univerziteta u Londonu.
Naučnici su nedavno izašli sa zanimljivom teorijom u javnost, a to je da bi obična prehlada nogla da pruži određen nivo zaštite od korona virusa. Naime, antitela koja ostaju u krvi nakon što se oporavimo od prehlade, mogu da uspešno da bore protiv virusa Kovida-19, pokazalo je novo istraživanje sprovedeno u Velikoj Britaniji.
ZARAZA UZELA MAHA: U glavnom gradu najviše obolelih, nema izuzetaka!
KORONA PROMENILA ŽIVOT IZ KORENA: Turska uvela novu iznenađujuću zabranu!
VELIKO OTKRIĆE NAUČNIKA: Studija potvrdila koji suplementi u ishrani štite starije ljude od korona virusa
Naučnici sa Instituta Francis Crick i Univerziteta London došli su do ovog podatka nakon što su razvili visoko osetljiv test na antitela na Kovid.
Prilikom poređenja testova krvi zaraženih pacijenata s uzorcima krvi osoba koje nisu zaražene otkrili su da neki od zdravih učesnika testiranja u sebi već imali antitela koja mogu da napadnu virus SARS-CoV-2, bez obzira na to što nikad do tada nisu bili zaraženi.
Ova pojava objašnjena je time da su se njihova antitela formirala zbog izlaganja drugim virusima koji imaju strukturnu sličnost s korona virusom. Kako bi dodatno proverili svoje otkriće, proučili su još 300 uzoraka krvi koje su prikupili i pre izbijanja pandemije, odnosno uzorke krvi koji su prikupljeni u periodu između 2011. i 2018. godine.
Od navedenih 300 uzoraka, uzorak svake dvadesete odrasle osobe formirao je antitela koja su reagovala i na virus SARS-CoV-2, a najviše ih je pronađeno u uzorcima dece u između šest i 16 godina.
- Deca imaju najviše ovakvih antitela jer su sklonija većem izlaganju drugim sojevima korona virusa, a to objašnjava i zašto su manje ranjiva na teži oblik bolesti Kovid-19 - objasnio je autor studije Kevin Ng.
Šiljasti protein virusa SARS-CoV-2, koji je ključan za ulazak virusa u zdravu ćeliju, sastoji se od dva dela, S1 i S2. Dok je S1 zadužen za vezivanje za ćeliju, S2 mu omogućava da u nju i uđe. Studija je pokazala da su S2 delovi novog korona virusa slični u strukturi virusima obične prehlade, što formiranim antitelima pomaže u borbi i protiv Kovida-19.
Ipak, ovo otkriće zahteva kompleksnija istraživanja, pa je u toku i opsežnija studija koju sprovode dva fakulteta Univerziteta u Londonu.