ОБИЧНА ПРЕХЛАДА НАМ ДОНОСИ АНТИТЕЛА НА КОРОНУ? Научници дошли до нових сазнања која доносе добре вести
Ипак, ово откриће захтева комплекснија истраживања, па је у току и опсежнија студија коју спроводе два факултета Универзитета у Лондону.
Научници су недавно изашли са занимљивом теоријом у јавност, а то је да би обична прехлада ногла да пружи одређен ниво заштите од корона вируса. Наиме, антитела која остају у крви након што се опоравимо од прехладе, могу да успешно да боре против вируса Ковида-19, показало је ново истраживање спроведено у Великој Британији.
ЗАРАЗА УЗЕЛА МАХА: У главном граду највише оболелих, нема изузетака!
КОРОНА ПРОМЕНИЛА ЖИВОТ ИЗ КОРЕНА: Турска увела нову изненађујућу забрану!
ВЕЛИКО ОТКРИЋЕ НАУЧНИКА: Студија потврдила који суплементи у исхрани штите старије људе од корона вируса
Научници са Института Францис Црицк и Универзитета Лондон дошли су до овог податка након што су развили високо осетљив тест на антитела на Ковид.
Приликом поређења тестова крви заражених пацијената с узорцима крви особа које нису заражене открили су да неки од здравих учесника тестирања у себи већ имали антитела која могу да нападну вирус САРС-ЦоВ-2, без обзира на то што никад до тада нису били заражени.
Ова појава објашњена је тиме да су се њихова антитела формирала због излагања другим вирусима који имају структурну сличност с корона вирусом. Како би додатно проверили своје откриће, проучили су још 300 узорака крви које су прикупили и пре избијања пандемије, односно узорке крви који су прикупљени у периоду између 2011. и 2018. године.
Од наведених 300 узорака, узорак сваке двадесете одрасле особе формирао је антитела која су реаговала и на вирус САРС-ЦоВ-2, а највише их је пронађено у узорцима деце у између шест и 16 година.
- Деца имају највише оваквих антитела јер су склонија већем излагању другим сојевима корона вируса, а то објашњава и зашто су мање рањива на тежи облик болести Ковид-19 - објаснио је аутор студије Кевин Нг.
Шиљасти протеин вируса САРС-ЦоВ-2, који је кључан за улазак вируса у здраву ћелију, састоји се од два дела, С1 и С2. Док је С1 задужен за везивање за ћелију, С2 му омогућава да у њу и уђе. Студија је показала да су С2 делови новог корона вируса слични у структури вирусима обичне прехладе, што формираним антителима помаже у борби и против Ковида-19.
Ипак, ово откриће захтева комплекснија истраживања, па је у току и опсежнија студија коју спроводе два факултета Универзитета у Лондону.