Београд домаћин највећег глобалног самита о вештачкој интелигенцији
Београд ће 3. и 4. децембра, постати епицентар глобалних разговора о вештачкој интелигенцији, када се отвара Самит Глобалног партнерства за вештачку интелигенцију (ГПАИ) у Палати Србија.
Овај престижни догађај окупиће преко 1.000 учесника из више од 45 земаља, укључујући министре науке и вештачке интелигенције, као и најистакнутије светске експерте из ове области.
На свечаном отварању говориће председник Владе Србије Милош Вучевић, председница Народне скупштине Ана Брнабић и генерални секретар ОЕЦД-а, Матијас Корман.
Посебна пажња биће посвећена централном министарском панелу, који је заказан у уторак за 16 часова. Панел ће водити министарка науке, технолошког развоја и иновација, др Јелена Беговић, а тема дискусије биће кључна улога влада у покретању глобалних иновација у области вештачке интелигенције. Лидери ће разговарати о политичким приступима за откључавање трансформативног потенцијала вештачке интелигенције, подстицању међународне сарадње и изградњи екосистема који подржавају етичке, инклузивне и одрживе иновације.
„Глобално партнерство за вештачку интелигенцију тренутно је највећа међународна организација посвећена развоју, примени и регулисању вештачке интелигенције. Поносна сам што је Србија препозната као битан фактор у овом процесу и што имамо прилику да разговарамо о будућем развоју ове моћне технологије, увек стављајући човека у њен центар”, истакла је министарка науке, технолошког развоја и иновација Јелена Беговић.
Самит ће обухватити преко 30 панела и сесија са више од 100 међународних говорника, који ће дискутовати о етичким, технолошким и друштвеним аспектима вештачке интелигенције. Током Министарског самита другог дана догађаја очекује се усвајање Београдске декларације, чиме Србија још једном потврђује своју кључну улогу у глобалном развоју вештачке интелигенције.
Ово је највећи међународни догађај у Србији од обележавања 60. годишњице Покрета несврстаних, а организација ГПАИ препознаје нашу земљу као лидера у развоју вештачке интелигенције на глобалној сцени.