Od septembra NOVO PRAVILO u srpskim gimnazijama - UČIĆE SE KINESKI JEZIK: Evo šta to znači
Za nekoliko meseci može se savladati osnovna konverzacija
Svi gimnazijalci će od 1. septembra učiti kineski! Jezik će, kako je najavljeno, imati status fakultativnog predmeta, a već sutra Nacionalni prosvetni savet (NPS), kako nam je potvrđeno, preporučiće ministru prosvete Mladenu Šarčeviću da odobri ovaj predlog.
DA LI IMA RAZLOGA ZA PANIKU I DA LI ĆE NAM SE PONOVITI 2014. GODINA? Meteorolog dao odgovor na sve spekulacije
ZVALI SU IH "NOĆNE VEŠTICE": Imale su samo kartu, kompas, svetiljke i olovke, a terale su STRAH U KOSTI Hitlerovoj armadi!
SUDBINA MLADIĆA IZ SEKURIČA KOJA JE POGODILA SRBIJU: Priča o Milanu (20) koga su roditelji OSTAVILI, sada ima SREĆAN KRAJ!
Radivoje Stojković, predsednik NPS, kaže da će se pre uvođenja jezika u škole sve gimnazije izjašnjavati o tome.
- Radi se o mogućnosti fakultativnog uvođenja tamo gde postoji interesovanje. Učenici će pre toga biti anketirani, što je oko 40 škola - objašnjava Radivoje Stojković, predsednik NPS, koji je i na čelu Zajednice gimnazija Srbije.
Plan i program su pravljeni u saradnji stručnjaka sa Instituta "Konfučije" i Filozofskog fakulteta u Novom Sadu, a verifikovao ga je i Zavod za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja. Sam predlog, inače, potekao je od Osme beogradske gimnazije.
Stojković podseća i da se kineski uči još od 2011. u srpskim osnovnim i srednjim školama na osnovu protokola o saradnji koji su potpisali naše i kinesko ministarstvo prosvete.
Radosav Pušić ističe da ima mnogo razloga da se nauči kineski, a jedan od njih je svakako sve veći broj kineskih investicija u Srbiji. Prema njegovim rečima, govorni kineski je relativno lako savladati, ali je teže opismeniti se, za šta je potrebno studiozno izučavanje.
- Za nekoliko meseci može se savladati osnovna konverzacija, posle godinu-dve ima se sasvim solidno znanje govornog kineskog - kaže on.
- Sada izlazimo iz tog probnog perioda i ulazimo u standardnu proceduru. Na predlogu je rađeno godinu dana i nema razloga da i srednje stručne škole već od naredne školske godine ne uvede kineski kao fakultativni predmet - dodaje on.
Radosav Pušić, direktor Instituta "Konfučije" u Beogradu, kaže da prilično zaostajemo za svetom jer kineski odavno spada u strane jezike koji su obavezni širom Evrope, Azije, ali i u Americi.
- U Francuskoj, Velikoj Britaniji, Nemačkoj, Rusiji prisustvo ovog jezika traje već stotinama godina i ono je sa jačanjem moći Kine samo prošireno i produbljeno. Već sada je jasno da bez znanja kineskog mnogo stvari neće moći da se uradi. Prisutnost Kine u svim segmentima je evidentna - kaže Pušić.