DRŽAVA ČEKALA REČ STRUČNJAKA: Osobe sa autizmom mogu napolje za vreme policijskog časa?
Dobijanje dozvole ići će preko Ministarstva zdravlja.
Zbog epidemije korona virusa u Srbiji najpre je proglašeno vanredno stanje 15. marta, a od 18. u mesecu i policijski čas, koji se postepeno produžavao sa devet na 12 sati i potom na spojene dane vikenda koji su u prethodne dve nedelje trajali po 50 i 60 sati.
Zabrana kretanja važi za sve sa izuzetkom vlasnika pasa koji su dobili termine za šetnju ljubimaca u trajanju od 20 minuta u predviđenom vremenu i na udaljenosti do 200 metara od mesta boravka. Izuzetak važi i za poljoprivrednike koji su dobili dozvolu za obavljanje prolećne setve pod uslovom da su na poljoprivrednoj mahanizaciji, ali i za one koji brinu o onima koji ne mogu da se staraju o sebi.
GENERAL ČERNIŠOV ODUŠEVLJEN SRBIJOM: "Niste sami, poslali smo najbolje, nema opreme koja zamenjuje bratsku ruku"
Doktor Laza kog je ubila korona ostavio OPROŠTAJNO PISMO: "Hirurg napaćenog srpskog naroda, nisam se krio"
"Viđali smo se do pre nekoliko dana, a onda sam samo video čitulju" Virus odneo i život POZNATOG ADVOKATA
Upravo ta poslednja odredba pokrenula je pitanje o deci i odraslima sa autizmom i da li oni treba da budu izuzeti od zabrane.
Roditelji apeluju na odgovorne da dozvole šetnju autistične dece i odraslih jer je za njih i za članove njihovih porodica "zatvaranje u četiri zida ravno mučenju" i neobjašnjivo onima koji nisu u njihovoj koži.
Zamenik gradonačelnika Beograda Goran Vesić jutros je u televizijskom gostovanju otkrio da je se za rešavanje problema autističnih u vreme vanrednog stanja čekala reč struke.
- Bilo je logično pustiti ih da izađu jer oni postaju agresivni u zatvorenom prostoru. Sa druge strane, neko ko je stručan, ko je lekar, treba da da dozvolu da izađu, jer ne smete da ih izlažete zarazi i da napravite zdravstveni problem. Zato to nisu odluke koje može da donosi lokalna samouprava ili vlada bez odobrenja struke - rekao je Vesić.
On je ocenio da će dobijanje dozvole ići preko Ministarstva zdravlja i naglasio da je reč o populaciji koja je već "poznata državi".
- Čuli ste da su lekari na konferenciji za novinare pre dva dana rekli da to može. Sada će to verovatno ići preko Ministarstva zdravlja. Zna se ko su roditelji dece sa autizmom. Svi su oni upisani zato što koriste personalne asistente i različitu pomoć od države. Zato će se ta mera verovatno operacionalizovati i sprovesti na terenu - rekao je Vesić.
Na konferenciji za medije održanoj u nedelju u Palati Srbija epidemiolog Darija Kisić Tepavčević ocenila da je sa stanovišta struke apsolutno opravdano roditeljima dece sa autizmom omogućiti da ih prošetaju u vreme policijskog časa i naglasila da će to predložiti Vladi Srbije.
Juče je taj stav potvrdio još jedan član Kriznog štaba, doktor Branimir Nestorović, koji je potvrdio da se na sednicama razgovara o deci sa autizmom.
- Dakle, treba biti oprezan, tako da ćemo videti. Puno smo razgovarali i za dan, dva ćemo odlučiti kako će starijim od 65 godina biti omogućeno da i oni malo prošetaju. Sutra ćemo verovatno dozvoliti da se deca sa autizmom prošetaju u vreme policijskog časa - kazao je juče Nestorović.
Iz Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja su naveli da za dozvole za kretanje u vreme policijskog časa građani treba najpre da se obrate lokalnim samoupravama, te da samouprave u saradnji sa udruženjima građana pribavljaju podatke o osobama koje pružaju usluge pomoći u kući.
- Jedinice lokalne samouprave, u saradnji sa drugim organima lokalne samouprave i udruženjima građana registrovanim na njihovim teritorijama, pribaviće i dostaviti u Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, podatke o osobama koje pružaju usluge pomoći u kući (usluga socijalne zaštite, ali i direktno ugovorena pomoć između dve osobe) i usluga socijalne zaštite personalni asistent - naveli su odgovarajući na pitanje o tome ko sve može biti uzet za "lice koje ne može da se brine o sebi".
Naveli su i još jednu obavezu lokalne samouprave i centara za socijalni rad koja se odnosi na viđanje deteta tokom policijskog časa.
- Takođe, jedinice lokalne samouprave, u saradnji sa centrima za socijalni rad sa iste teritorije, u obavezi su da, u slučaju prijema zahteva, obrade i podatke o roditeljima koji konačnom sudskom presudom regulišu viđenje deteta (preuzimanje i vraćanje deteta od jednog roditelja) tokom policijskog časa, i treba im dozvola da dete preuzme i/ili vrati u terminu određenom sudskom presudom - naveli su iz Ministarstva za rad.
Juče je i poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković uputila inicijativu Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja da se roditeljima i starateljima dece, deci i odraslim osobama sa autizmom dozvoli kretanje, u ograničenom vremenu, u blizini mesta stanovanja, tokom opšte zabrane kretanja, zbog održavanja dnevne rutine i navika koje su za njih vrlo važne.
ALERGIJA ILI KORONA VIRUS? Kon i Nestorović navode glavne simptomatske razlike
Detalji hapšenja u Gerontološkom centru u Nišu: Ljudi danima imali simptome korone, a rodbina im dolazila u posete
OGLASIO SE PREDRAG KON NAKON OBJAVE DA SE POVLAČI: "Gubim strpljenje, u ovoj situaciji svi su krivi za nešto"
Šta tačno kažu stručnjaci: Srbija sprečila eksploziju epidemije, ali još NIJE KRAJ BORBE protiv korone
PENZIONERI ĆE MOĆI DA ŠETAJU ZA VREME POLICIJSKOG ČASA? Građani stariji od 65 godina zatvoreni već 27 dana