Otrovali ste se? Hranom se može preneti više od 250 BOLESTI, ali postoji pet načina da to SPREČITE
Na šta treba da obratimo pažnju?
Svakog trenutka, hiljade ljudi širom sveta obolevaju od hrane koju pojedu, a nauka je prepoznala više od 250 poznatih bolesti koje se mogu preneti namirnicama koje jedemo.
Pročitajte i:
Na šta treba da obratimo pažnju?
Prvo što treba da znate je da se nažalost može zaraziti svako. Hrana se može kontaminirati na svakom koraku na putu do vašeg tanjira - od njive ili štale, tokom uzgoja, pripreme, obrade, čuvanja i distribucije.
Razlog je jednostavan - mikroorganizmi se nalaze svuda oko nas. Simptomi se možda neće pojaviti neposredno nakon obroka. Naprotiv. Može se dogoditi da do pojave prvih simptoma bolesti prođe od nekoliko časova do nekoliko dana, što na prvom mestu zavisi od imuniteta i opšteg zdravlja, ali i količine mikroorganizama koji su uneti putem hrane.
Najpodložniji ovom tipu bolesti su novorođenčad i odojčad, trudnice, starije osobe i osobe sa oslabljenim imunitetom. Prvi signal da nešto nije uredu najčešće su mučnina, povraćanje, stomačni
grčevi i dijareja (proliv).
Najčešće dijagnostikovane bolesti koje se prenose hranom su:
1. SALMONELOZE - prenose se na ljude preko hrane životinjskog porekla
2. KAMPILOBAKTERIOZE - bakterije iz roda Campylobacter, najčešće se nalazi u sirovom živinskom mesu
3. STAFILOKOKNO TROVANJE HRANOM - Posledica prisustva stafilokoka ili njihovog toksina u hrani.
4. BOTULIZAM - Teško trovanje toksinom koji luči bakterija Clostridium Botulinum. Najčešće se nalaze u konzervirana hrana, kobasica, dimljeno ili usoljeno meso.
Kada treba da se javite lekaru? Ukoliko imate visoku temperaturu, krv u stolici, povraćanje, dihdartaciju (tipični simptomi su smanjeno izlučivanje urina, suva usta i grlo i osećaj slabosti prilikom stajanja) ili dijareju koja koji traje duže od tri dana vreme je da se obratite svom doktoru.
Da li postoji nešto što možete da uradite da sprečite da hrana postane izvor problema?
Da.
Svetska zdravstvena organizacija dala je nekoliko preporuka kojih bi trebalo da se pridržavate.
1. Održavajte čistoću kako hrane, tako i ruku i radnih površina na kojima spremate hranu
2. Odvajajte hranu sirovu i termički obrađenu hranu, posebno sirovo meso, ribu i morske plodove jer se patogeni mikroorganizmi lako razmnožavaju i prenose.
3. Kuvajte hranu duže, jer termička obrada može da ubije sve bakterije, što se posebno odnosi na meso, jaja, ribu i morske plodove. Istraživanja su dokazala da kuvanje na temperaturi iznad 70 stepeni uništava bakterije u roku od 30 sekundi.
4. Čuvajte hranu na bezbednim temperaturama i ne ostavljajte kuvanu hranu na sobnoj temperaturi duže od dva sata.
5. Upotrebljavajte higijenski ispravnu vodu i sveže namirnice