Отровали сте се? Храном се може пренети више од 250 БОЛЕСТИ, али постоји пет начина да то СПРЕЧИТЕ
На шта треба да обратимо пажњу?
Сваког тренутка, хиљаде људи широм света оболевају од хране коју поједу, а наука је препознала више од 250 познатих болести које се могу пренети намирницама које једемо.
Прочитајте и:
На шта треба да обратимо пажњу?
Прво што треба да знате је да се нажалост може заразити свако. Храна се може контаминирати на сваком кораку на путу до вашег тањира - од њиве или штале, током узгоја, припреме, обраде, чувања и дистрибуције.
Разлог је једноставан - микроорганизми се налазе свуда око нас. Симптоми се можда неће појавити непосредно након оброка. Напротив. Може се догодити да до појаве првих симптома болести прође од неколико часова до неколико дана, што на првом месту зависи од имунитета и општег здравља, али и количине микроорганизама који су унети путем хране.
Најподложнији овом типу болести су новорођенчад и одојчад, труднице, старије особе и особе са ослабљеним имунитетом. Први сигнал да нешто није уреду најчешће су мучнина, повраћање, стомачни
грчеви и дијареја (пролив).
Најчешће дијагностиковане болести које се преносе храном су:
1. САЛМОНЕЛОЗЕ - преносе се на људе преко хране животињског порекла
2. КАМПИЛОБАКТЕРИОЗЕ - бактерије из рода Campylobacter, најчешће се налази у сировом живинском месу
3. СТАФИЛОКОКНО ТРОВАЊЕ ХРАНОМ - Последица присуства стафилокока или њиховог токсина у храни.
4. БОТУЛИЗАМ - Тешко тровање токсином који лучи бактерија Цлостридиум Ботулинум. Најчешће се налазе у конзервирана храна, кобасица, димљено или усољено месо.
Када треба да се јавите лекару? Уколико имате високу температуру, крв у столици, повраћање, дихдартацију (типични симптоми су смањено излучивање урина, сува уста и грло и осећај слабости приликом стајања) или дијареју која који траје дуже од три дана време је да се обратите свом доктору.
Да ли постоји нешто што можете да урадите да спречите да храна постане извор проблема?
Да.
Светска здравствена организација дала је неколико препорука којих би требало да се придржавате.
1. Одржавајте чистоћу како хране, тако и руку и радних површина на којима спремате храну
2. Одвајајте храну сирову и термички обрађену храну, посебно сирово месо, рибу и морске плодове јер се патогени микроорганизми лако размножавају и преносе.
3. Кувајте храну дуже, јер термичка обрада може да убије све бактерије, што се посебно односи на месо, јаја, рибу и морске плодове. Истраживања су доказала да кување на температури изнад 70 степени уништава бактерије у року од 30 секунди.
4. Чувајте храну на безбедним температурама и не остављајте кувану храну на собној температури дуже од два сата.
5. Употребљавајте хигијенски исправну воду и свеже намирнице