Ove zemlje beleže najvišu stopu smrtnosti od korona virusa u svetu: Evo gde se SRBIJA nalazi
Ni SAD, ni Italija ni Španija nisu na prvom mestu po stopi smrtnosti od korona virusa.
Sa više od 660.000 slučajeva korona virusa i oko 33.000 preminulih, Sjedinjene Američke Države nalaze se na prvom mestu crne liste korona virusa u svetu, ali je stopa smrtnosti u Americi od 4,9 odsto ipak značajno niža od one koju beleži Belgija, koja je juče postala vodeća po tom statičkom parametru.
BRNABIĆ ODLUČNO: Pokrećemo kampanju lečenja krvnom plazmom, IMAMO 534 IZLEČENIH od korone
GRAĐANI NE ZNAJU DA POŠTUJU MERE: Širom Srbije redovi pred prodavnicama i crkvama, u Beogradu HAOTIČNO (FOTO, VIDEO)
BEZUMNO PONAŠANJE BEOGRAĐANA ZA VELIKI PETAK: Bliži nam se najduži policijski čas, a glavni grad PUN KAO OKO
Prema najnovijim podacima američkog Univerziteta "Džons Hopkins", stopa smrtnosti u Belgiji naime upravo je dostigla 14 odsto.
Visoku stopu smrtnosti beleže i Velika Britanija (13,2 odsto), Italija (13,1 odsto), Francuska (12,2 odsto), Holandija (11,3 odsto), Španija (10,4 odsto), i Švedska (10,6 odsto).
Zaključno sa jučerašnjim danom, stopa smrtnosti u Srbiji iznosila je 1,93 odsto, a prema statistici koju objavljuje Univerzitet "Džons Hopkins", najveću stopu u regionu beleži Rumunija (5,1 odsto), a slede Albanija (5 odsto), Slovenija i Bugarska (4,8 odsto), Severna Makedonija (4,3 odsto), Bosna i Hercegovina (3,7 odsto), Hrvatska (2 odsto), i Crna Gora (1,3 odsto).
Kada je reč o Belgiji, objašnjenje za ovakvu statistiku delom leži u tome što ta zemlja i dalje ima relativno nizak broj testiranih na COVID-19, a podatak o stopi smrtnosti dobija se tako što se broj preminulih podeli sa brojem potvrđenih slučajeva bolesti.
Zemlje kao što su Južna Koreja i Nemačka sprovodile su, u skladu sa opštim preporukama Svetske zdravstvene organizacije, relativno opsežne kampanje testiranja još u ranoj fazi epidemije, što je, između ostalog, rezultiralo većim brojem potvrđenih slučajeva, a samim tim i nižom stopom smrtnosti, koja u Južnoj Koreji iznosi 2,2 odsto.
Iz istog razloga, vredi napomenuti da neke zemlje sa tek dvocifrenim brojem potvrđenih slučajeva, kao što su Sudan i Bahami, imaju stope smrtnosti od nešto iznad 15 odsto, koliko beleži i Alžir, ali sa više od 2.200 potvrđenih slučajeva.
Međutim, Belgija ne stoji praktično ništa bolje ni kada se pogleda broj preminulih na 100.000 stanovnika, koji u toj zemlji iznosi 42,52, a slično stoji Španija (41,34), Italija (36,69), Francuska (26,78), Velika Britanija (20,69), Holandija (19,31) i SAD (10,06), dok je u Iranu taj broj 5,95, Nemačkoj 4,89, a u Kini 0,24.
Jedan od uzroka leži u tome što se čini da je korona virusom naročito pogođena starija populacija u Belgiji, posebno u domovima za stare, a slični trendovi pojavili su se i u Francuskoj i Velikoj Britaniji.
U statistici broja preminulih na 100.000 stanovnika ipak prednjače male države, kao što su San Marino (112,48) i Andora (42,85), u kojima je broj preminulih dvocifren, a broj potvrđenih slučajeva trocifren.
Kako se navodi, razlike u stopi smrtnosti između pojedinih zemalja mogu se objasniti i time što načini na koji se ona izračunava nisu svuda isti.
Za razliku od Velike Britanije i nekih delova SAD, Belgija je preminule u domovima za stare uvrstila u svoju statistiku COVID-19, što je značajan podatak ako se ima u vidu da i do 50 odsto smrtnih slučajeva u Evropi usled korona virusa potiče iz tih i sličnih ustanova.
"Nema toga kome Dragan nije pomogao" Težak udarac za Srbiju, virus nam odneo još jednog VRSNOG LEKARA
Jedan Čačanin se bori za život na respiratoru, sve snage usmerene na žarište u Gornjem Milanovcu
U SRBIJI POČELA PROIZVODNJA KLJUČNOG LEKA PROTIV KORONE! Stižu sjajne vesti, HLOROKIN će nam DONETI POBEDU (FOTO)
AKO URADIMO SLEDEĆE, NASTUPA KRAJ EPIDEMIJE: Imunolog Srđa Janković o NAJVAŽNIJOJ STVARI u ovom trenutku
"Pron" - metoda za lečenje pacijenata obolelih od korona virusa, sve više se koristi u Srbiji