OVO SIGURNO NISTE ZNALI: Evo šta se dešava sa Fejsbuk profilima nakon smrti korisnika!
Fejsbuk ima 2,9 milijardi korisnika širom sveta i logično je da postoji veliki broj profila koji su postali neaktivni nakon smrti osobe. Jeste li znali da možete izabrati šta će se desiti sa vašim profilom nakon što umrete?
Postoji nekoliko opcija vezanih za održavanje profila kada dođe do smrti. Ako niko ne obavesti Fejsbuk da ta osoba više nije živa, neće se uvesti nikakva promena.
Član porodice ili prijatelj može zatražiti da se profil "zapamti“. To znači da postaje "zamrznut", ali da ga drugi mogu pronaći pretraživanjem. Ako postoji odabrana kontakt osoba, ona će imati ograničen pristup profilu.
Možete izabrati brisanje svog profila u slučaju smrti. Porodica ili neko drugi takođe može zatražiti brisanje. Korisnik može dati nekome svoju lozinku tokom svog života kako bi ta osoba nastavila sa objavljivanjem. Osim što zvuči morbidno, ovo je kršenje Fejsbuk pravila.
ZAVISNOST OD TEHNOLOGIJE PRELAZI SVE GRANICE: Virtuelni svet "bombardovaće" buduće generacije, šta nas čeka?
FOTOGRAFIJA HAPŠENJA OBIŠLA DRUŠTVENE MREŽE: Sami policajci je objavili na Fejsbuku, komentarima nema kraja! (FOTO)
RAZBIJENO GNEZDO PEDOFILA: Majke dovodile decu u njihov stan - silovali ih godinama (FOTO)
Kao što ste verovatno pretpostavili, većina korisnika bira brisanje profila. Na drugom mestu je opcija „sačuvaj“. Međutim, imajte na umu da obe opcije zahtevaju od rodbine i poznanika da pošalju izvod iz matične knjige umrlih.
Ovo može biti punomoćje, izvod iz matične knjige rođenih, testament ili pismo o namerama za kupovinu nekretnine. Postoji i jednostavnija opcija: skenirajte ili fotografišite smrtovnicu i pošaljite zahtev za brisanje profila.
Fejsbuku će trebati oko 90 dana da izbriše sve što je pokojnik objavio. Poruke koje je poslao ljudima sa svoje liste prijatelja ne mogu se potpuno izbrisati, već ostaju zauvek u njihovoj arhivi.
Šta je nasleđeni kontakt
"Nasleđeni kontakt“ je neko koga je korisnik Fejsbuka ovlastio da upravlja njegovim "sačuvanim“ profilom nakon što umre. To jest, to je nasledna kontakt osoba. Svako može izabrati nasleđeni kontakt. Ova osoba može:
promenite sliku profila
promenite naslovnu fotografiju
pričvrstite ili "zakačite“ postolje
odlučite ko može da vidi i objavljuje postove sa poštovanjem na profilu
obrišite postove za koje smatra da su neprikladni
zahteva brisanje profila
pregledajte sve postove (ali ne i privatne poruke) bez obzira na bezbednosna podešavanja
preuzmite kopiju podataka na Fejsbuk (ako odaberete ovu opciju).
Ona ne može:
prijavite se na svoj profil
brisanje ili uređivanje postova, fotografija i drugih stvari koje ste podelili
čitati privatne poruke
obrišite prijatelje ili dodajte nove
dodajte novi stari kontakt
Kako da izaberete ili izbrišete stari kontakt ili profil
Nasledni kontakt možete izabrati na sledeći način:
Podešavanja i privatnost
Podešavanja
Vlasništvo nad računom i kontrola
Podešavanja memorisanja
Odaberite stariji kontakt
Nasleđeni kontakt možete promeniti u bilo kom trenutku ili ga izbrisati. Pod podešavanjima memorijalizacije možete zatražiti i brisanje profila u slučaju smrti. Napomena: Neko će i dalje morati da obavesti Fejsbuk da ste preminuli i da vam pošalje smrtni list, koji smo ranije pomenuli.
Kako izgleda "uskladišteni“ profil
Svrha "zapamćenog“ profila je virtuelno okupljanje porodice i prijatelja i deljenje sećanja na pokojnika. Iznad imena i prezimena piše "sećanje". S obzirom na to da u moderno doba sve manje ljudi čita čitulje u novinama, ova vrsta sećanja će ih verovatno zameniti u budućnosti.