ОВО СИГУРНО НИСТЕ ЗНАЛИ: Ево шта се дешава са Фејсбук профилима након смрти корисника!
Фејсбук има 2,9 милијарди корисника широм света и логично је да постоји велики број профила који су постали неактивни након смрти особе. Јесте ли знали да можете изабрати шта ће се десити са вашим профилом након што умрете?
Постоји неколико опција везаних за одржавање профила када дође до смрти. Ако нико не обавести Фејсбук да та особа више није жива, неће се увести никаква промена.
Члан породице или пријатељ може затражити да се профил "запамти“. То значи да постаје "замрзнут", али да га други могу пронаћи претраживањем. Ако постоји одабрана контакт особа, она ће имати ограничен приступ профилу.
Можете изабрати брисање свог профила у случају смрти. Породица или неко други такође може затражити брисање. Корисник може дати некоме своју лозинку током свог живота како би та особа наставила са објављивањем. Осим што звучи морбидно, ово је кршење Фејсбук правила.
ЗАВИСНОСТ ОД ТЕХНОЛОГИЈЕ ПРЕЛАЗИ СВЕ ГРАНИЦЕ: Виртуелни свет "бомбардоваће" будуће генерације, шта нас чека?
ФОТОГРАФИЈА ХАПШЕЊА ОБИШЛА ДРУШТВЕНЕ МРЕЖЕ: Сами полицајци је објавили на Фејсбуку, коментарима нема краја! (ФОТО)
РАЗБИЈЕНО ГНЕЗДО ПЕДОФИЛА: Мајке доводиле децу у њихов стан - силовали их годинама (ФОТО)
Као што сте вероватно претпоставили, већина корисника бира брисање профила. На другом месту је опција „сачувај“. Међутим, имајте на уму да обе опције захтевају од родбине и познаника да пошаљу извод из матичне књиге умрлих.
Ово може бити пуномоћје, извод из матичне књиге рођених, тестамент или писмо о намерама за куповину некретнине. Постоји и једноставнија опција: скенирајте или фотографишите смртовницу и пошаљите захтев за брисање профила.
Фејсбуку ће требати око 90 дана да избрише све што је покојник објавио. Поруке које је послао људима са своје листе пријатеља не могу се потпуно избрисати, већ остају заувек у њиховој архиви.
Шта је наслеђени контакт
"Наслеђени контакт“ је неко кога је корисник Фејсбука овластио да управља његовим "сачуваним“ профилом након што умре. То јест, то је наследна контакт особа. Свако може изабрати наслеђени контакт. Ова особа може:
промените слику профила
промените насловну фотографију
причврстите или "закачите“ постоље
одлучите ко може да види и објављује постове са поштовањем на профилу
обришите постове за које сматра да су неприкладни
захтева брисање профила
прегледајте све постове (али не и приватне поруке) без обзира на безбедносна подешавања
преузмите копију података на Фејсбук (ако одаберете ову опцију).
Она не може:
пријавите се на свој профил
брисање или уређивање постова, фотографија и других ствари које сте поделили
читати приватне поруке
обришите пријатеље или додајте нове
додајте нови стари контакт
Како да изаберете или избришете стари контакт или профил
Наследни контакт можете изабрати на следећи начин:
Подешавања и приватност
Подешавања
Власништво над рачуном и контрола
Подешавања меморисања
Одаберите старији контакт
Наслеђени контакт можете променити у било ком тренутку или га избрисати. Под подешавањима меморијализације можете затражити и брисање профила у случају смрти. Напомена: Неко ће и даље морати да обавести Фејсбук да сте преминули и да вам пошаље смртни лист, који смо раније поменули.
Како изгледа "ускладиштени“ профил
Сврха "запамћеног“ профила је виртуелно окупљање породице и пријатеља и дељење сећања на покојника. Изнад имена и презимена пише "сећање". С обзиром на то да у модерно доба све мање људи чита читуље у новинама, ова врста сећања ће их вероватно заменити у будућности.