POČELO POLAGANJE PRIJEMNOG: Evo koje srednje škole su NAJTRAŽENIJE
Danas i sutra prijemni polažu đaci koji bi da budu u odeljenjima u kojima je deo nastave na stranom jeziku.
Narednih dana su i ispiti za druga specijalizovana odeljenja.
Završni test iz matematike je 18. juna, a kombinovani dan kasnije.
Školovanje za profesije budućnosti, na stranom jeziku ili samo po želji – tu su odluku ovih dana doneli ili donose budući srednjoškolci. Jedan od faktora mogu da budu i kvote.
REDOVI ZA IZDAVANJE PASOŠA: Čeka se od rane zore, a evo načina da sebi olakšate
SUROGAT MAJKA NI ZAKONSKI NI GENETSKI NEĆE BITI MAJKA: Ovo su prava i obaveze "rodilje"
Igor Jurić BRUTALNO! ODGOVOR Marku Vidojkoviću na tekst "Tijanina diktatura"
Najviše mesta ima u čevorogodišnjim stručnim školama, potom gimnazijama i trogodšnjim školama. Slede specijalne, muzičke, baletske i umetničke.
Pomoćnik ministra prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Aleksandar Pajić rekao je da se Ministarstvo trudi da svi učenici upišu željene škole prema afinitetima, željama ali i postignutim rezultatima.
Dodaje da su interesovanja učenika približna kao i prethodnih godina. Trend je porast interesovanja za gimnazije, a naročito za specijalizovana odeljenja za računarstvo i informatiku.
Kakvo je interesovanje za specijalizovana odeljenja
Na jedno mesto u proseku dva učenika – toliko je konkurisalo za specijalizovana odeljenja. Najveća konkurencija je za biologiju i hemiju – tri prijavljena na jedno mesto. Zainteresovana su deca i za fiziku, ali i IT odeljenja. Već sada više od 800 učenika pohađa nastavu u njima.
Pajić je rekao da se Ministarstvo trudi da kvalitet i nastava u tim odeljenjima budu na najvišem nivou.
KANDIDAT ZA NOBELA, A SRBIJA ZA NJEGA NE ZNA: Ovom priznatom stručnjaku KLANJA SE LOMONOSOV!
"UKRALI su nam TEK ROĐENOG SINA" ISTI JE kao brat blizanac Nenad, viđaju ga SVUDA PO SRBIJI
KONAČNO ZAKON O VANTELESNOJ: Donori samo 1 na 1, moći će da daju materijal samo jednom paru ili ženi bez partnera!
- Ne vodimo se pomodarstvom, da samo bude što veći broj upisanih - rekao je Pajić i istakao da je potrebno da nastava bude kvalitetna.
Demografski izazovi
Svake godine nas je 35.000 manje. Taj demografski trend boji i jedan drugi – sve je manje đaka u školama. Sada imamo 251.000 a pre 10 godina 285.000 srednjoškalaca.
Aleksandar Pajić kaže da Ministarstvo gradi mrežu osnovnih i srednjih škola i da je to dobar način da se reaguje na realnost a to je sve manji broj učenika. Ističe da se razmišlja i o kvalitetu nastave.
Navodi da se poštuje zakon i da je za svako odeljenje ispod 15 učenika potrebna posebna saglasnost Ministarstva.
Do novih odluka, da se podsetimo starih: U prethodnoj godini četvrtina đaka je išla u gimnaziju, ostali u srednje stručne škole – najpopulariniji profili bili su ekonomija, pravo i administracija, elektrotehnika, medicina, mašinstvo i trgovina. Četiri i po hiljade učenika je bilo u dualnom modelu obrazovanja, od septembra biće ih sedam i po hiljada.