Podmukla zaraza u Beogradu: Dečak (7) iz škole završio kod doktora zbog nesnosnog svraba - roditelji mislili da je alergija, a usledio je šok
Od ove zarazne bolesti, izazvane parazitom, od početka godine samo u Beogradu je zvanično obolela 271 osoba, ali se pretpostavlja da je broj zaraženih verovatno veći.
Mnogi smatraju da je šuga davno iskorenjena, međutim, to nije slučaj, pa je tako, kako saznajemo, samo u Beogradu od početka 2024. godine do danas registrovana 271 osoba koja je dobila ovo kožno oboljenje!
Među zaraženima od šuge je i sedmogodišnji dečak, inače učenik prvog razreda osnovne škole u Beogradu, koji se na pregled javio u ponedeljak, otkriva za Kurir pedijatar Saša Milićević.
- Dečak je imao promenu na koži između prstiju ruke koja je izgledala kao sitne bubuljice sa crvenilom okolo. Slične promene je imao i na trupu, u predelu rebara. To ga je mnogo svrbelo, naročito noću, kad se pokrije i utopli. Roditelji su u početku mislili da je u pitanju alergija, jer je dečak i ranije imao problema sa alergijskim ekcemom, pa su ga mazali kremom protiv alergije - priča on.
Antialergijska terapija je malo smanjila svrab, ali promene su i dalje ostale, pa su roditelji u ponedeljak potražili lekarsku pomoć.
Parazit šugarac
- Njega je to strašno svrbelo, nije mogao da spava. Bio je nervozan i zbog tog nespavanja slabije koncentrisan u školi. Kad sam video promene, odmah mi je bilo jasno o čemu se radi, da nije u pitanju nikakva alergijska reakcija, već šuga. Prepisao sam kremu na bazi sumpora da se mažu i on i cela porodica. Krema se nanosi nekoliko dana, pa se tek posle tog perioda zaraženi ponovo okupa i obično se šugarac na taj način ubije - navodi dr Milićević.
Šuga ili skabijes je oboljenje kože uzrokovano šugarcem, parazitom koji formira kanaliće u površinskim slojevima kože, gde polaže jaja, kažu za Kurir u Gradskom zavodu za javno zdravlje Beograd. Šuga, kako navode, nije posledica slabe higijene, kao što se obično misli.
Nije do higijene
- Ukoliko se jedna osoba zarazi, bolest će se brzo proširiti na osobe iz njenog bliskog okruženja, ukoliko su u bliskom kontaktu ili koriste istu garderobu i posteljinu. Da bi se neko zarazio, nije dovoljno da se samo rukuje sa obolelim čovekom - ističu u Zavodu i dodaju da se bolest može preneti i polnim putem.
Lečenje traje do pet dana
U Gradskom zavodu za javno zdravlje Beograd navode i da se šuga leči primenom skabijecidnih sredstava, a ono što je izuzetno važno u lečenju jeste da se osoba kojoj je dijagnostikovana pridržava uputstva za terapiju.
- Terapija traje od tri do pet dana, a ono što je preporuka u cilju preventive recidiva, tj. ponovnog javljanja ove infekcije, jeste da se nakon primarnog lečenja terapija ponovi nakon sedam do 10 dana, sve u cilju eliminacije odraslih parazita i njihovih jaja. Oni koji su bili u bliskom kontaktu sa zaraženom osobom trebalo bi da se jave dermatologu, bez obzira da li se oboljenje ispoljilo ili ne.
- Oboljenje je rasprostranjeno širom sveta,zahvata ljude svih socioekonomskih nivoa, bez obzira na starost, pol, rasu ili nivo i nivo lične higijene. Epidemije se češće javljaju u kolektivnim smeštajima, poput predškolskih ustanova, ustanova za smeštaj starih lica i socijalnih ustanova, u zatvorima ili u okviru porodice. U Beogradu je od početka godine do registrovana 271 osoba obolela od ove zarazne bolesti. U 2023. godini ukupan broj obolelih od šuge je iznosio 468, a 2022. godine 513 - navode u Zavodu i dodaju da je šuga zarazna bolest koja ne podleže obaveznom prijavljivanju, što govori, kako kažu, da je broj obolelih verovatno veći nego što to zvanični podaci pokazuju.
Izvor: Srbija Danas/Kurir