Подмукла зараза у Београду: Дечак (7) из школе завршио код доктора због несносног свраба - родитељи мислили да је алергија, а уследио је шок
Од ове заразне болести, изазване паразитом, од почетка године само у Београду је званично оболела 271 особа, али се претпоставља да је број заражених вероватно већи.
Многи сматрају да је шуга давно искорењена, међутим, то није случај, па је тако, како сазнајемо, само у Београду од почетка 2024. године до данас регистрована 271 особа која је добила ово кожно обољење!
Међу зараженима од шуге је и седмогодишњи дечак, иначе ученик првог разреда основне школе у Београду, који се на преглед јавио у понедељак, открива за Курир педијатар Саша Милићевић.
- Дечак је имао промену на кожи између прстију руке која је изгледала као ситне бубуљице са црвенилом около. Сличне промене је имао и на трупу, у пределу ребара. То га је много сврбело, нарочито ноћу, кад се покрије и утопли. Родитељи су у почетку мислили да је у питању алергија, јер је дечак и раније имао проблема са алергијским екцемом, па су га мазали кремом против алергије - прича он.
Антиалергијска терапија је мало смањила свраб, али промене су и даље остале, па су родитељи у понедељак потражили лекарску помоћ.
Паразит шугарац
- Њега је то страшно сврбело, није могао да спава. Био је нервозан и због тог неспавања слабије концентрисан у школи. Кад сам видео промене, одмах ми је било јасно о чему се ради, да није у питању никаква алергијска реакција, већ шуга. Преписао сам крему на бази сумпора да се мажу и он и цела породица. Крема се наноси неколико дана, па се тек после тог периода заражени поново окупа и обично се шугарац на тај начин убије - наводи др Милићевић.
Шуга или скабијес је обољење коже узроковано шугарцем, паразитом који формира каналиће у површинским слојевима коже, где полаже јаја, кажу за Курир у Градском заводу за јавно здравље Београд. Шуга, како наводе, није последица слабе хигијене, као што се обично мисли.
Није до хигијене
- Уколико се једна особа зарази, болест ће се брзо проширити на особе из њеног блиског окружења, уколико су у блиском контакту или користе исту гардеробу и постељину. Да би се неко заразио, није довољно да се само рукује са оболелим човеком - истичу у Заводу и додају да се болест може пренети и полним путем.
Лечење траје до пет дана
У Градском заводу за јавно здравље Београд наводе и да се шуга лечи применом скабијецидних средстава, а оно што је изузетно важно у лечењу јесте да се особа којој је дијагностикована придржава упутства за терапију.
- Терапија траје од три до пет дана, а оно што је препорука у циљу превентиве рецидива, тј. поновног јављања ове инфекције, јесте да се након примарног лечења терапија понови након седам до 10 дана, све у циљу елиминације одраслих паразита и њихових јаја. Они који су били у блиском контакту са зараженом особом требало би да се јаве дерматологу, без обзира да ли се обољење испољило или не.
- Обољење је распрострањено широм света,захвата људе свих социоекономских нивоа, без обзира на старост, пол, расу или ниво и ниво личне хигијене. Епидемије се чешће јављају у колективним смештајима, попут предшколских установа, установа за смештај старих лица и социјалних установа, у затворима или у оквиру породице. У Београду је од почетка године до регистрована 271 особа оболела од ове заразне болести. У 2023. години укупан број оболелих од шуге је износио 468, а 2022. године 513 - наводе у Заводу и додају да је шуга заразна болест која не подлеже обавезном пријављивању, што говори, како кажу, да је број оболелих вероватно већи него што то званични подаци показују.
Извор: Србија Данас/Курир