PLJUŠTAĆE UKORI U ŠKOLAMA U SRBIJI: Đaci dobili uputstva, za nepoštovanje epidemioloških mera propisane jasne kazne
Za đake koji skidaju maske ili ignorišu držanje distance rešenje su kazne i to postupne
Direktori škola širom Srbije, pre svega, srednjih, dobili su uputstvo da najstrože kažnjavaju učenike koji ne poštuju zaštitne mere i ne nose maske tokom boravka u školi. Njima su na raspolaganju razne disciplinske mere, od opomene pa do udaljavanja sa nastave i iz škole.
ZADOVOLJAN PRVOM NEDELJOM ŠKOLE: Šarčević objavio na kome je NAJVEĆA ODGOVORNOST nadalje!
DRUGA ŠANSA ZA STUDENTE: Koji su najtraženiji smerovi i koliko je mesta ostalo na Univerzitetu u Kragujevcu?
Završava se prijavljivanje za drugi upisni rok na fakultetima: Polaganje prijemnog sutra i prekosutra
Nepoštovanje mera dospelo je u žižu nakon upozorenja dr Predraga Kona da bi virus mogao da eksplodira jer se u srednjim školama ne poštuju mere i đaci izlaze na odmor i u bliskom su kontaktu bez maski. Epidemiolog je naveo da je o tome obavestio ministra prosvete Mladena Šarčevića, a ovaj je poručio da je već preduzeo mere i da će direktori škola pod pretnjom smene morati da pojačaju kontrolu.
Kako je u petak rekao Šarčević, potvrđujući informacije do kojih je došao naš list, za đake koji skidaju maske ili ignorišu držanje distance rešenje su kazne i to postupne.
- Tu su opomena, ukor, smanjenje ocene iz vladanja, konačno i udaljavanje s nastave. A školski radnici u krajnjoj liniji mogu dobiti raskid ugovora o radu ukoliko se u disciplinskom postupku utvrdi da su odgovorni za ugrožavanje bezbednosti učenika - poručio je ministar prosvete.
Kako je rekao dr Kon, još je rano davati procene o cirkulaciji koronavirusa usled povratka učenika u škole i studenata u domove, ali situacija se prati i postoji jasan algoritam postupanja u zavisnosti od situacije. On je ukazao na važnost poštovanja preventivnih mera jer je očigledno da one daju rezultate.
- Sa brojem od 96 novozaraženih nisam baš spokojan, ali je važno da nema novih žarišta i da, što se broja hospitalizovanih tiče, nema prevelikog odstupanja - rekao je Kon.
Dodao je da podaci pokazuju da je među novozaraženima 13 je iz Beograda, da je na nivou cele Vojvodine oko 25, a da je u okruzima uglavnom reč o pojedinačnim slučajevima. Ističe da je u zemljama u okruženju svuda epidemiloška situacija lošija nego u Srbiji.
- Ako ništa drugo nismo radili, osim onog što smo mogli, a to su preventivne mere, to pokazuje da to daje rezultat, da funkcioniše i da s time treba da nastavimo - rekao je Kon.
Zamenica direktora Instituta "Batut" Darija Kisić Tepavčević naglasila je da je zdravlje dece na prvom mestu.
- Protokoli i nastava su napravljeni i organizovani tako da deca na nastavi budu na bezbednoj udaljenosti - rekla je doktorka Kisić Tepavčević.
Prema njenim rečima, teško je decu sprečiti da se na odmoru nimalo ne druže jer se nisu dugo videla i zaželela su se druženja.
- Zato moramo uticati da đaci nose maske kako bi se zaštitili - zaključila je članica kriznog štaba.
JOŠ JEDAN SLUČAJ KORONE U SRPSKOJ ŠKOLI: Roditelji znali za rizičan kontakt, ipak poslali decu na nastavu
"OVO LETO ŽELIM ŠTO PRE DA ZABORAVIM" Đak petak iz Veternika napisao sastav o kom će se dugo pričati (FOTO)
KORONA JE VEĆ UŠLA U ŠKOLE: Kako će se tretirati zaraženo dete i roditelji i da li sledi POOŠTRAVANJE MERA?
BEZ INTERNETA, SIGNALA I STRUJE: Škola u Tovrljanu nema savremenu tehnologiju, ali ima nešto mnogo važnije!
U BEOGRADSKIM VRTIĆIMA 23.715 MALIŠANA: Broj dece manji nego prošle godine, roditelji pokazali odgovornost