Pokret Opre Roma: Omalovažavanje Roma u školskom udžbeniku
U udžbeniku za treći razred osnovne škole romsko dete je nazvano "Ciganče", zbog čega pokret Opre Roma najavljuje tužbu Poverenici za ravnopravnost, a protiv Ministarstva prosvete i izdavačke kuće "Klett". Objavljena je narodna umotvorina u kojoj je upotrebljen hipokoristik, kažu u "Klett"-i, uz žaljenje što su povredili romsku zajednicu.
U lektiri Narodne umotvorine lake za đake trećake u izdanju kuće "Klett", objavljena je pitalica koju pokret Opra Srbija smatra diskriminatorskom prema romskoj manjini.
Pitalica glasi: "Pitalo Ciganče majku: Koji je dan najdulji u godini? Oni kad se čeka večera bez ručka."
Pokret Opre Roma najavljuju da će protiv Ministarstva prosvete i izdavačke kuće "Klett" podneti tužbu Poverenici za zaštitu ravnopravnosti zbog ovog sadržaja.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/11/14/profimedia-0018158837.jpg?itok=cj71195o)
OTKRIVENE STVARI O PATRIJARHU PAVLU KOJE MALO KO ZNA: Ne znate vi šta je prava glad - crkvi ostavio MILIONE
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/06/17/crkva-svece0018184054.jpg?itok=OumCVFRF)
DANAS SLAVIMO SVETOG ANDREJA STRATILATA: Ukoliko uradite JEDNU STVAR sve molitve će vam biti uslišene
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/08/05/219274485_10225077131664317_2487531365272273346_n.jpg?itok=d_JZXOLE)
DANAS SRBIJU ČEKA POTOP: Stiže nam jaka oluja, ovi delovi zemlje biće prvi na udaru
Činjenica da se u planu i programu nalazi sadržaj koji koristi pogrdan naziv za Rome, ocenjuju u Opre Roma, govori da je obrazovni sistem Republike Srbije društveno neodgovoran prema romskoj zajednici.
- Ovo je tragično za Srbiju iz više razloga. Pre svega, nepoštovanja prava nacionalne manjine jer naziv Rom je usvojen 1971. godine, a Romi su zvanično u Srbiji od 2002. godine nacionalna manjina. Zašto se u udžbenicima i dalje nazivamo "Ciganima"? Ovakvo podsticanje stereotipa i diskriminacije deci od devet godina je pokazatelj mnogo ozbiljnijeg problema. Etnička pristrasnost u udžbenicima i nastavnim planovima i programima protiv Roma je sistemski problem - ocenjuje pokret.
Naglašavaju da "iako izdavači tvrde da su multikulturalni i da poštuju različitost svih ljudi, nijedan od udžbenika ne istražuje ili uči o rasizmu protiv Roma u istoriji Srbije", i dodaju da nastavni planovi i programi često pristupaju temama o Romima na nepotpun i obmanjujući način, najčešće podstičući negativan narativ i posebno opravdavajući obespravljenost Roma.
Dr Ana Vukmanović, urednica za srpski jezik i književnost u IK "Klet“ u pisanom saopštenju objašnjava "romsko dete se u ovoj pitalici ne pominje u negativnom kontekstu. Naprtiv, reč Ciganče je hipokoristik, reč od milja, čime se ističe pozitivan emotivni stav prema onome na koga se reč odnosi."
- Takođe, pitalicom se skreće pažnja na važan društveni problem siromaštva, pa se učenici u razgovoru mogu podstaći da razmišljaju o teškom socijalnom položaju Roma – kako nekad, tako i danas - objašnjava dr Ana Vukmanović, i ukazuje da se u ovoj knjizi o problemu siromaštva govori i u narednoj pitalici, u kojoj je glavni lik turski beg, što govori o nameri "Klett"- i da učenicima omogući da promišljaju o ovoj temi s različitih pozicija.
- Budući da tekst narodne pitalice nismo mogli da menjamo, nameće se zaključak da je trebalo da ga izostavimo. Mi, naprotiv, mislimo da je važno govoriti o problemu siromaštva i da se ovom pitalicom ni na koji način ne iskazuje negativan odnos prema Romima, već se skreće pažnja na njihov težak položaj - kaže se u saopštenju.
Ana Vukmanović podseća da je u "narodnoj književnosti uobičajen naziv Ciganin, budući da je reč o tekstovima nastalim u ranijim vremenima. U vremenima nastanka ovaj naziv nije imao pejorativni karakter, o čemu svedoči i upotreba hipokoristika. Budući da se u narodnoj književnosti često pojavljuju tipski likovi, nije neobično da se kao siromašan čovek pojavljuje Rom budući da se time oslikava društvena stvarnost vremena kada su dela usmene književnosti nastajala."
U saopštenju se naglašava žaljenje "što je izbor povredio osećanja romske zajednice", kao da "Klett" nikako nije imao takvu nameru.