POLA GODINE ŽIVIMO SA KORONOM! Kako se Srbija izborila sa epidemijom? Svi se pitaju kada će KRAJ (FOTO)
Borba sa koronom se nastavlja, a vodimo je već tačno pola godine
Srbija se sa korona virusom bori već šest meseci, a koja je tačno danas 6. marta i počela. Sve više naših stručnjaka tvrdi da smo daleko od nule. I doktor Predrag Kon, epidemiolog i član Kriznog štaba za borbu protiv korone izjavio je da polako prestaje verovatnoća da se broj obolelih spusti na nulu.
ČUVAJTE SE! Osobe koje pate od manjka ovog vitamina, imaju VEĆU ŠANSU DA OBOLE od korona virusa
Srbija je sve bliža BROJKI OD MILION: Sve to ima veze sa KORONAVIRUSOM
KOLIKO SRBE KOŠTA PCR TEST ZA EGIPAT? Ukoliko se odlučite za ovu destinaciju, evo šta morate obavezno da znate
Od tog 15. marta, kada je proglašeno vanredno stanje u Srbiji, do danas registrovano je ukupno 31.905 slučajeva korona virusa, a umrle su 724 osobe.
MART - vanredno stanje i jek epidemije COVID-19 virusa
Zabrana kretanja, zatvorene škole, redovi pred prodavnicama i konferencije za novinare, ali bez novinara - samo su delovi mozaika koji oslikava kako se mesec dana zbog korona virusa u Srbiji živelo.
Od pojave nultog pacijenta u Srbiji 6. marta do proglašenja vanrednog stanja prošlo je deset dana, a u tom periodu zabeleženo je još 47 slučajeva zaraze.
Proglašenjem vanrednog stanja zatvorene su granice Srbije za sve, sem za državljane, diplomate i strance koji imaju boravišnu dozvolu, da bi proglašenjem epidemije 20. marta granice bile potpuno zatvorene.
U Beogradu i drugim gradovima izdvojene su posebne bolnice za lečenje pacijenata sa simptomima korone.
APRIL - aplauzi zdravstvenim radnicima i onlajn nastava
Broj obolelih od koronavirusa se povećavao, ali manje nego krajem marta.
U Beogradu, Nišu, Novom Sadu i drugim gradovima u Srbiji se u 20 časova, sa prozora i balkona mogao čuti aplauz za medicinske radnike koji se bore sa epidemijom koronavirusa.
Ministar prosvete Mladen Šarčević, tada je rekao da će se nastava u osnovnim, srednjim školama i fakultetima završiti do kraja maja, ali neće biti povratka u klupe.
MAJ - povećan broj autobusa, heroji tokom pandemije, skok broja obolelih u domovima za stare...
Sekretarijat grada Beograda za javni prevoz tada je najavio da će biti povećan broj vozila na linijama na kojima se, na osnovu snimanja, utvrdi popunjenost vozila iznad 60 odsto ponuđenog kapaciteta vozila.
Delegacija Evropske unije u Srbiji raspisala je i konkurs za izbor 10 heroja tokom pandemije kovida-19, a može biti predložen svako ko je olakšavao život građana za vreme pandemije na bilo koji način.
Tada, u ustanovama socijalne zaštite i domovima za smeštaj odraslih i starih, potvrđeno je prisustvo koronavirusa kod 126 korisnika i 33 zaposlena.
JUN - porast broja obolelih
Jun mesec obeležio je porast zaraženih virusom korona - prvog dana juna, registrovano je 18 zaraženih, a četiri nedelje kasnije, 29. juna, virus je potvrđen kod 242 ljudi.
Vanredno stanje zbog epidemije virusa korona u Srbiji ukinuto je 6. maja, a mesec i po dana kasnije, Novi Pazar, Kragujevac i Vranje uvode vanrednu situaciju zbog povećanog broja zaraženih.
Krizni štab uvodi nove mere za sprečavanje širenja epidemije.
JUL - smrt trudnice, oslobađanje granica...
U niškom Kliničkom centru preminula trudnica koja je više nedelja bila na respiratoru, obavljen je porođaj, a beba je u stabilnom stanju. Građani Srbije mogu da uđu u Bugarsku, uz negativan PCR test ne stariji od 72 sata, objavilo je bugarsko ministarstvo zdravlja. Srbi ponovo mogu na more, barem kod komšija.
Najnepovoljnija epidemiološka situacija je tada bila u Vojvodini, a samo tokom jednog vikenda zabeležen je novi 361 slučaj zaraze koronavirusom, saopšteno je iz Instituta za javno zdravlje Vojvodine.
Epidemiološka situacija, osim u Novom Sadu, nepovoljna je bila i u Vrbasu, Sremskoj Mitrovici, Kikindi, Pančevu, Rumi, Bačkoj Palanci, Subotici, Vršcu, Zrenjaninu, kao i Somboru.
AVGUST - porast broja pacijenata na respiratoru, period letnjih odmora...
Porastao je broj pacijenata na respiratorima. Relaksirane su određene mere, dok je deci koja su se vratila iz inostranstva preporučena kućna izolacija od 10 dana. Izdata je naredba da se sport od 1. septembra vraća u fiskulturne sale. Obavezno nošenje maski i držanje distance za decu može biti traumatično, upozoravali su stručnjaci.
Ministar prosvete Mladen Šarčević izjavio je da je odlaganje početka školske godine moguće samo na teritoriji Kosova i Metohije.
Između 65 i 70 hiljada građana Srbije je otputovalo na letovanje u inostranstvo, što predstavlja svega deset odsto broja iz prethodnih godina, rekao je tokom avgusta direktor Nacionalne asocijacije turističkih agencija YUTA Aleksandar Seničić. Srbi mogu u Crnu Goru, ali samo uz negativan PCR test, ne stariji od 72 sata, Egipat najavio u tom periodu da i oni uvode obavezan test. Srbi ne odustaju od letovanja, a korona ne jenjava.
SEPTEMBAR - manji broj novoobolelih, stabilna epidemiološka situacija u Srbiji
Prema podacima Ministarstva zdravlja i Instituta "Batut" na respiratorima u bolnicama širom zemlje nalazi se 35 pacijenata. Srbija već od početka meseca septembra beleži smanjenje broja novoobolelih.
Crna Gora omogućila ulazak Srbima i sa serološkim negativnim testom, u Tursku idalje možemo bez testa, a Egipat samo sa PCR testom. Deca su krenula u školu, a za njima i korona. Šta nas čeka dalje? Jesu li dovoljno ohrabrujući današnji rezultati i samo 56 obolelih i jedan smrtan slučaj?
Tiodorović upozorio na "nalet" korone
Treći, pravi pik korona virusa Srbiju može da pogodi tek krajem ove ili početkom sledeće godine, ali on neće biti jak kao drugi, koji je bio najteži, izjavio je član Kriznog štaba za borbu protiv COVID-19 prof. dr Branislav Tiodorović.
On je preporučio svima koji dolaze iz zemalja gde je situacija mnogo gora nego kod nas da budu u nekoj vrsti kućne izolacije. Ipak, najveći i najvažniji savet za sve jeste upravo poštovanje epidemioloških mera i prevencija.