ПОЛА ГОДИНЕ ЖИВИМО СА КОРОНОМ! Како се Србија изборила са епидемијом? Сви се питају када ће КРАЈ (ФОТО)
Борба са короном се наставља, а водимо је већ тачно пола године
Србија се са корона вирусом бори већ шест месеци, а која је тачно данас 6. марта и почела. Све више наших стручњака тврди да смо далеко од нуле. И доктор Предраг Кон, епидемиолог и члан Кризног штаба за борбу против короне изјавио је да полако престаје вероватноћа да се број оболелих спусти на нулу.
ЧУВАЈТЕ СЕ! Особе које пате од мањка овог витамина, имају ВЕЋУ ШАНСУ ДА ОБОЛЕ од корона вируса
Србија је све ближа БРОЈКИ ОД МИЛИОН: Све то има везе са КОРОНАВИРУСОМ
КОЛИКО СРБЕ КОШТА ПЦР ТЕСТ ЗА ЕГИПАТ? Уколико се одлучите за ову дестинацију, ево шта морате обавезно да знате
Од тог 15. марта, када је проглашено ванредно стање у Србији, до данас регистровано је укупно 31.905 случајева корона вируса, а умрле су 724 особе.
МАРТ - ванредно стање и јек епидемије COVID-19 вируса
Забрана кретања, затворене школе, редови пред продавницама и конференције за новинаре, али без новинара - само су делови мозаика који осликава како се месец дана због корона вируса у Србији живело.
Од појаве нултог пацијента у Србији 6. марта до проглашења ванредног стања прошло је десет дана, а у том периоду забележено је још 47 случајева заразе.
Проглашењем ванредног стања затворене су границе Србије за све, сем за држављане, дипломате и странце који имају боравишну дозволу, да би проглашењем епидемије 20. марта границе биле потпуно затворене.
У Београду и другим градовима издвојене су посебне болнице за лечење пацијената са симптомима короне.
АПРИЛ - аплаузи здравственим радницима и онлајн настава
Број оболелих од коронавируса се повећавао, али мање него крајем марта.
У Београду, Нишу, Новом Саду и другим градовима у Србији се у 20 часова, са прозора и балкона могао чути аплауз за медицинске раднике који се боре са епидемијом коронавируса.
Министар просвете Младен Шарчевић, тада је рекао да ће се настава у основним, средњим школама и факултетима завршити до краја маја, али неће бити повратка у клупе.
МАЈ - повећан број аутобуса, хероји током пандемије, скок броја оболелих у домовима за старе...
Секретаријат града Београда за јавни превоз тада је најавио да ће бити повећан број возила на линијама на којима се, на основу снимања, утврди попуњеност возила изнад 60 одсто понуђеног капацитета возила.
Делегација Европске уније у Србији расписала је и конкурс за избор 10 хероја током пандемије ковида-19, а може бити предложен свако ко је олакшавао живот грађана за време пандемије на било који начин.
Тада, у установама социјалне заштите и домовима за смештај одраслих и старих, потврђено је присуство коронавируса код 126 корисника и 33 запослена.
ЈУН - пораст броја оболелих
Јун месец обележио је пораст заражених вирусом корона - првог дана јуна, регистровано је 18 заражених, а четири недеље касније, 29. јуна, вирус је потврђен код 242 људи.
Ванредно стање због епидемије вируса корона у Србији укинуто је 6. маја, а месец и по дана касније, Нови Пазар, Крагујевац и Врање уводе ванредну ситуацију због повећаног броја заражених.
Кризни штаб уводи нове мере за спречавање ширења епидемије.
ЈУЛ - смрт труднице, ослобађање граница...
У нишком Клиничком центру преминула трудница која је више недеља била на респиратору, обављен је порођај, а беба је у стабилном стању. Грађани Србије могу да уђу у Бугарску, уз негативан ПЦР тест не старији од 72 сата, објавило је бугарско министарство здравља. Срби поново могу на море, барем код комшија.
Најнеповољнија епидемиолошка ситуација је тада била у Војводини, а само током једног викенда забележен је нови 361 случај заразе коронавирусом, саопштено је из Института за јавно здравље Војводине.
Епидемиолошка ситуација, осим у Новом Саду, неповољна је била и у Врбасу, Сремској Митровици, Кикинди, Панчеву, Руми, Бачкој Паланци, Суботици, Вршцу, Зрењанину, као и Сомбору.
АВГУСТ - пораст броја пацијената на респиратору, период летњих одмора...
Порастао је број пацијената на респираторима. Релаксиране су одређене мере, док је деци која су се вратила из иностранства препоручена кућна изолација од 10 дана. Издата је наредба да се спорт од 1. септембра враћа у фискултурне сале. Обавезно ношење маски и држање дистанце за децу може бити трауматично, упозоравали су стручњаци.
Министар просвете Младен Шарчевић изјавио је да је одлагање почетка школске године могуће само на територији Косова и Метохије.
Између 65 и 70 хиљада грађана Србије је отпутовало на летовање у иностранство, што представља свега десет одсто броја из претходних година, рекао је током августа директор Националне асоцијације туристичких агенција YUTA Александар Сеничић. Срби могу у Црну Гору, али само уз негативан ПЦР тест, не старији од 72 сата, Египат најавио у том периоду да и они уводе обавезан тест. Срби не одустају од летовања, а корона не јењава.
СЕПТЕМБАР - мањи број новооболелих, стабилна епидемиолошка ситуација у Србији
Према подацима Министарства здравља и Института "Батут" на респираторима у болницама широм земље налази се 35 пацијената. Србија већ од почетка месеца септембра бележи смањење броја новооболелих.
Црна Гора омогућила улазак Србима и са серолошким негативним тестом, у Турску идаље можемо без теста, а Египат само са ПЦР тестом. Деца су кренула у школу, а за њима и корона. Шта нас чека даље? Јесу ли довољно охрабрујући данашњи резултати и само 56 оболелих и један смртан случај?
Тиодоровић упозорио на "налет" короне
Трећи, прави пик корона вируса Србију може да погоди тек крајем ове или почетком следеће године, али он неће бити јак као други, који је био најтежи, изјавио је члан Кризног штаба за борбу против COVID-19 проф. др Бранислав Тиодоровић.
Он је препоручио свима који долазе из земаља где је ситуација много гора него код нас да буду у некој врсти кућне изолације. Ипак, највећи и најважнији савет за све јесте управо поштовање епидемиолошких мера и превенција.