ISPRAVKA: Austrijska policija nije objavila da je na snimku nestala devojčica, već prenela pretpostavku rodbine
Portal Srbija Danas objavljuje ispravku teksta u kom je netačno preneto saopštenje austrijske policije.
Analizom portala Raskrinkavanje.ba utvrđeno je da sadržaj na našem portalu vezan za saopštenje austrijske policije u vezi nestanka maloletne Danke Ilić iz Bora predstavlja dezinformaciju.
Naš portal je 3. aprila objavio tekst pod naslovom "POLICIJA OKUPIRALA STANICU U BEČU NA KOJOJ JE NAVODNO VIĐENA DANKA! Podignut helikopter, Austrija na nogama" u kom se navodi da je oko tramvajske stanice u Beču, na kojoj je nastao snimak na kom je navodno devojčica Danka Ilić, koja je "prošlog utorka nestala u Banjskom Polju", tog dana bio prisutan veći broj policije. U istom tekstu je navedeno pogrešno protumačeno saopštenje austrijske policijje koja “veruje da je verovatno mala Danka na snimku”, odnosno da je navodno saopšteno da je “vrlo verovatno” na snimku devojčica za kojom se u to vreme tragalo u Srbiji. Preneto saopštenje policije nije tačno.
U saopštenju policije je pisalo da rodbina nestale devojčice pretpostavlja da je ona na snimku, ali ne i da je to pretpostavka policije. Tako da policija nijednog trenutka nije objavila da sumnja da je reč o nestaloj devojčici.
U saopštenju je preneta izjava rodbine da je "vrlo verovatno" reč o devojčici, ali su mediji, među kojima i naš portal pogrešno preneli da je ovo bila tvrdnja austrijske policije.
ČINJENICE:
Šta je objavilo Ministarstvo unutrašnjih poslova Austrije?
Na stranici Ministarstva unutrašnjih poslova Austrije, 3. aprila 2024. godine objavljeno je da je državljanin Srbije koji živi u Beču prijavio srpskim vlastima da je na tramvajskoj stanici sreo devojčicu u pratnji dve žene. Posumnjao je da je devojčica zapravo Danka Ilić, za kojom se u to vreme intenzivno tragalo u Srbiji. On je snimio i devojčicu i dve odrasle žene te je snimak ustupio na raspolaganje nadležnim organima. Vlasti Srbije kontaktirale su nadležne u Beču, koji su preuzeli istragu.
U navedenoj objavi priloženo je nekoliko fotografija te je bečka policija pozvala osobe sa snimka da se jave u policiju, odnosno da oni koji ih prepoznaju obaveste nadležne o njihovom identitetu. U istoj objavi navedeno je i da je rodbina devojčice Danke pogledala snimak i pretpostavila da je najverovatnije reč o njoj. Informacija u trenutku pisanja ove analize nije bila dostupna na pomenutoj stranici.
Na stranicama Ministarstva istog je dana objavljeno još jedno saopštenje u kojem je navedeno da je 30. marta 2024. godine državljanin Srbije koji živi u Beču srpskim vlastima prijavio da je na tramvajskoj stanici sreo devojčicu u pratnji dve žene i da je posumnjao da bi devojčica mogla biti Danka Ilić. U saopštenju se navodi i da je rodbina devojčice pretpostavila da bi na snimku to najverovatnije mogla biti ona te je Tužilaštvo u Beču naložilo objavu fotografija kako bi se osobe sa snimka javile policiji ili kako bi oni koji ih prepoznaju to mogli učiniti.
Sistem "Pronađi me" je zbog njenog nestanka aktiviran prvi put u Srbiji, a kako je navedeno na sajtu ''pronadjime.mup.gov.rs'', devojčica ima smeđu kosu, braon oči i visoka je oko 85 centimetara.
Portal Srbija Danas se izvinjava svojim čitaocima zbog prenošenja informacija za koje je u navedenoj analizi utvrđeno da predstavlja dezinformaciju.
Podsetimo, vogodišnja Danka Ilić nestala je prošlog utorka oko 13:45, i u trenutku nestanka na sebi je imala ljubičaste pantalone, maslinasto zelenu jaknu i kosu vezanu u rep.
Sistem "Pronađi me" je zbog njenog nestanka aktiviran prvi put u Srbiji, a kako je navedeno na sajtu ''pronadjime.mup.gov.rs'', devojčica ima smeđu kosu, braon oči i visoka je oko 85 centimetara.
Izvor: Srbija Danas/Telegraf